GM 126 bin işçiye emeklilik önerdi

Dünyanın 1 numaralı otomotiv şirketi General Motors (GM), ekim ayında konkordato ilan eden tedarikçi şirketi Delphi ile kendi bünyesinde çalışan toplam 126 bin işçiye erken emeklilik önerdi.

DETROİT - Dünyanın 1 numaralı otomotiv şirketi General Motors (GM), ekim ayında konkordato ilan eden tedarikçi şirketi Delphi ile kendi bünyesinde çalışan toplam 126 bin işçiye erken emeklilik önerdi. İki şirket ile GM ve Delphi çalışanlarını temsil eden Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası (UAW) arasında varılan anlaşma ile GM'nin Delphi'nin 5 bin işçisini kendi tesislerinde işe almayı ve bu işçilerin ücret ve emeklilik giderlerini üstlenmeyi kabul ettiği bildirildi.
Özellikle işçilik ve emeklilik maliyetleri yüzünden 2005'i ağır zararla kapatan GM, Delphi'nin 13 bin çalışanı ile kendi fabrikalarındaki 113 bin işçiye teşvik primi karşılığında erken emeklilik önerdi. Erken emekliliği kabul edecek işçilere 35 bin dolara kadar teşvik primi ödeneceği bildirilirken, öneriyi kabul edecek işçi sayısı henüz belli olmadığından, operasyonun GM'ye getireceği toplam mali yük hakkında bilgi verilmedi. Dünya sıralamasındaki liderliğini Japon Toyota'ya kaptırma tehlikesiyle karşı karşıya olan GM, geçen yılı 10 milyar dolardan fazla zararla kapatmış ve bu zararda en büyük etken işçilik ve emeklilik maliyeti olmuştu.