GM 25 bin işçi çıkarıyor

Azalan pazar payı yüzünden zor günler geçiren dünyanın en büyük otomobil üreticisi General Motors (GM), önümüzdeki 3.5 yıl içinde ABD'deki 25 bin çalışanının işine son vereceğini ve birçok fabrikasını kapatacağını duyurdu.

İSTANBUL - Azalan pazar payı yüzünden zor günler geçiren dünyanın en büyük otomobil üreticisi General Motors (GM), önümüzdeki 3.5 yıl içinde ABD'deki 25 bin çalışanının işine son vereceğini ve birçok fabrikasını kapatacağını duyurdu. Financial Times'ta yer alan habere göre, ABD'nin Delaware eyaletinde yapılan şirketin 96. yıllık hissedarlar toplantısında konuşan GM Başkanı Rick Wagoner, kapatılacak fabrika ve çıkarılacak işçiler sayesinde şirketin yılda 2.5 milyar dolar tasarrufta bulunacağını söyledi. Wagoner, 2004 yılı sonu itibarıyla 111 bin çalışanı bulunan GM'nin 25 bin kişilik tenkisatı 2005-2008 yılları arasında gerçekleştireceğini belirtti.
General Motors son dört yılda birçok yedek parça fabrikasını kapatmış, 2002'de 6 milyon olan yıllık üretim kapasitesini bu yıl sonuna kadar 5 milyona düşürme kararı almıştı. Şirketin açıkladığı işten çıkarma rakamının Kmart mağazalarının 2003 Ocak ayında 37 bin kişilik işten çıkarma kararından bu yana gerçekleşen en büyük işten çıkarma olduğu ifade edildi. GM'nin hangi fabrikaların kapısına kilit vuracağı belli olmazken, nisanda New Jersey eyaletindeki ve mayıs ayında Baltimore'daki fabrikalarını kapatması sonucu 2 bin işçinin işlerini kaybettiği belirtildi. Bu yıl içinde Michigan'daki iki fabrikasını da kapatan GM'nin, burada çalışan 3 bin 500 işçisini bölgedeki diğer fabrikalarda istihdam etmesi bekleniyor.
Sağlık harcamaları vurdu
General Motors'un, en fazla işçi ve emekli aileleri için yaptığı sağlık harcamalarından darbe yediğini belirten Wagoner, 1.1 milyonluk kitlenin sağlık masraflarının yıllık maliyetinin 5 milyar doları aştığını, her geçen gün de rakamın arttığını ifade etti. Şirketin yılın ilk çeyreğindeki zararının 1.1 milyar dolar olduğu söyleniyor.