GM garanti süresini beş yıla çıkarıyor

Uzakdoğulu rakiplerinin baskısı altındaki dünyanın bir numaralı otomotiv üreticisi ABD'li General Motors'un (GM) bulduğu son çözüm araçların garanti sürelerini uzatmak oldu.

İSTANBUL - Uzakdoğulu rakiplerinin baskısı altındaki dünyanın bir numaralı otomotiv üreticisi ABD'li General Motors'un (GM) bulduğu son çözüm araçların garanti sürelerini uzatmak oldu. Daha önce ürettiği araçlar için üç yıl garanti veren GM, bu süreyi 2007 model araçlar için beş yıl veya 160 bin kilometreye çıkardı.
GM'in İcra Kurulu Başkanı Rick Wagoner, beş yıllık garantinin tüm modelleri kapsayacağını, ayrıca yol yardım hizmetlerini de genişleteceklerini belirtti. General Motors'ta araç kalitesinin son beş yılda yüzde 25 arttığına işaret eden Wagoner, aynı dönemde garanti kapsamındaki tamiratların da yüzde 40 azaldığını söyledi.
GM'den yapılan açıklamada ise, yeni uygulamayla kendi araçlarının Japon otomobiller kadar dayanıklı olmadığı yönündeki görüşlere meydan okunduğu belirtildi. Son yıllarda performansı düşen ve bu nedenle pazar kaybı yaşayan ayrıca liderlikte Toyota'yla savaşan GM, düşük yakıt tüketimleriyle öne çıkan Uzakdoğulu rakipleri savaşıyor. Otomotiv sektöründe firmaların sunduğu garanti süreleri önemli bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor.