GM Hummer'ı sattı ama ismi açıklamadı

GM Hummer'ı sattı ama ismi açıklamadı
GM Hummer'ı sattı ama ismi açıklamadı

GM, 2008 yılı boyunca, ABD genelinde 25 bin 485 adet Hummer satışı gerçekleştirdi. Hummer Türkiye?de de var. FOTOĞRAF: AP

Dev arazi aracı Hummer'ı ismi açıklanmayan bir firmaya satan iflas koruma aşamasındaki GM, fiyatı da şimdilik açıklamayı istemedi

DETROIT -  Önceki gün iflas koruma başvurusunu gerçekleştiren ABD’nin otomotiv devi General Motors (GM), Hummer markasını satmak için ismi açıklanmayan bir alıcıyla geçici anlaşmaya vardı.
GM yetkilileri tarafından Hummer’ın ne kadar fiyatan satılacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı. Hummer’ın satışının bu yılın üçüncü çeyreği sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Wall Street Journal(WSJ) gazetesi tarafından yapılan haberde, ‘GM’in Hummer markası için alıcı bulunamamış olsaydı, iflas mahkemesi tarafından şirketin faaliyetlerine son verilmiş olacaktı’ denildi. Varılan anlaşma çerçevesinde, ABD’de Hummer bünyesinde 3 binden fazla çalışanın işinin korunmuş olacağı belirtiliyor.
Hummer’ın GM bünyesinde gerçekleştireceği araç üretiminin geçiş dönemi süresince kademeli olarak azaltacağı belirtiliyor. GM’in, Hummer H3 ve H3T araçlarını ve SUV modelini yeni sahibi için en azından gelecek yıla kadar üreteceği ifade ediliyor. Hummer için bu yılın nisan ayında biri ABD’den diğerleri ise denizaşırı ülkelerden teklif geldiği belirtiliyor. O dönemde gelen teklifler arasında girişim sermayesi şirketleri ve zengin bireysel yatırımcılarında bulunduğu ifade ediliyor.
GM, 2008 yılı boyunca, ABD genelinde 25 bin 485 adet Hummers satışı gerçekleştirdi. 2008 yılı boyunca gerçekleştirilen satış bir önceki yıla göre yüzde 51’lik bir düşüşe işaret ediyor. (Reuters, WSJ)