GM, Opel'in üretimini yüzde 20 azaltıp, 9 bin 500 kişiyi atacak

GM, Opel'in üretimini yüzde 20 azaltıp, 9 bin 500 kişiyi atacak
GM, Opel'in üretimini yüzde 20 azaltıp, 9 bin 500 kişiyi atacak

Nick Reilly, ?Acilen yeniden yapılanmaya ihtiyacımız var. Bu bağlamda Avrupa?dan destek bekliyoruz? dedi. FOTOĞRAF: REUTERS

Opel'i satmaktan vazgeçen General Motors, Opel'le ilgili tasarruf planını netleştiriyor. GM'in Avrupa'dan sorumlu Genel Müdürü Nick Reilly, 'Tesisleri kapatmayacağız ama işten çıkartılacakların yüzde 60'ı Almanya'dan olacak' dedi

İSTANBUL - Avrupa’daki birimi Opel’i satmaktan son anda vazgeçen General Motors (GM), yeniden yapılanma planı kapsamında Almanya’daki Opel üretim tesislerinin hiçbirini kapatmayacak. Ancak binlerce kişi işten çıkarılacak. GM’in Avrupa’daki birimi Opel’in geleceğiyle ilgili tasarruf planı netleşiyor.
GM’in Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdürü Nick Reilly, Almanya’daki tesislerin bulunduğu eyalet başbakanları ve çalışan temsilcileriyle bir araya geldiği toplantılardan sonra yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Acilen yeni yapılanmaya ihtiyacımız var. Bu da Avrupa’daki üretimimizi yüzde yirmi oranında azaltacağımız ve yaklaşık 9 bin 500 kişinin işsiz kalacağı anlamına geliyor.”

Binlerce kişi işsiz kalacak
General Motors, Almanya’daki üretim tesislerini kapatmama kararı aldı. Ancak Avrupa genelinde işten çıkarılacak kişilerin yüzde 50 ila 60’ı Almanya’dan olacak. GM’in aldığı tasarruf tedbirleri doğrultusunda Almanya’daki üretim te-sislerinde çalışan 5 bin 400 civarında kişi işini kaybedecek. Ancak GM Avrupa Genel Müdürü Reilly, Opel birimleriyle görüşmelerin sürdüğünü ve kesin rakamlar telaffuz edemeyeceğini belirtti.
Alman haber ajanslarında yer alan bilgilere göre, Opel’in Bochum tesislerinde çalışan 5 bin 300 kişiden en az iki bini işsiz kalacak. 1962’de açılan Bochum’daki tesislerde Opel’in Astra, Zafira modelleriyle, aks ve şanszıman üretimi yapılıyor. Nispeten küçük tesislerden kuzeydeki Eisenach ve Kaiserslautern’deyse yaklaşık 600 kişi işten çıkarılacak. Tasarruf tedbirlerinden en çok etkilenecek ise 2 bin 400 kadronun boşaltılmasıyla, 146 yıllık geçmişe sahip Rüsselsheim’deki köklü üretim tesisi olacak.
Şu an Rüsselsheim’deki tesislerde 18 bin 300 kişi çalışıyor. Rüsselsheim tesisinin bulunduğu Hessen Eyaletinin Başbakanı Roland Koch, Müdürü Nick Reilly ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Rüsselsheim’deki tesisin önemine vurgu yaptı. Koch, şunları söyledi: “GM’in kararı doğrultusunda Rüsselsheim Avrupa’daki Opel faaliyetlerinin merkezi konumundadır. Bu özellikle burada mühendislik bölümünde çalışan arkadaşlarımız için emeklerine gereken değerin verildiğini gösteriyor. Ayrıca hem tesisimiz hem de çalışanlarımız açısından bir gelecek perspektifi sunuyor.”

Maliyeti 3.3 milyar avro
GM’in Opel için öngörülen yeniden yapılandırma planı dâhilinde işten çıkarmalar ve yeni yatırımların yaklaşık 3 milyar 300 milyon avroya mal olması bekleniyor. GM Avrupa Genel Müdürü Reilly, bu bağlamda Avrupa ülkelerinden devlet yardımları konusunda destek beklediklerini yineledi. Thüringen eyaleti Başbakanı Christine Lieberknecht, bu nedenle mali yardım konusunda peşinen herhangi bir şey söylemeyeceklerini belirtti. Liberknecht, “Almanya’daki dört Opel tesisiyle ortaklaşa, Federal hükümetle GM’in Almanya’daki Opel tesisleri için öngördüğü plana nasıl yaklaşacağımıza karar vereceğiz.” dedi.
Hessen Eyaleti Başbakanı Roland Koch da Opel’in Avusturya-Kanada ortaklığındaki Magna’ya satışından son anda vazgeçilmesi sonrasında GM’e özel bir muamele göstermeyeceklerini vurguladı. Koch, “Almanya’da hiç kimse GM’e farklı bir muamele göstermeye niyetli değil. Bu da şu anlama geliyor: Önümüze bir plan getirenler -bu bir finansman ya da yapılanma planı da olabilir- isteklerini iletme hakkına ve kontrollerden sonra yanıtını alma hakkına sahipler” dedi. (Radikal)