GM'ye bir teklif de Toyota'dan

Otomotiv devi General Motors'un (GM) en büyük hissedarlarından, milyarder borsacı Kirk Kirkoryan'ın girişimleri ile başlayan GM ile Renault birleşme flörtü...

İSTANBUL - Otomotiv devi General Motors'un (GM) en büyük hissedarlarından, milyarder borsacı Kirk Kirkoryan'ın girişimleri ile başlayan GM ile Renault birleşme flörtü, geçen cuma Renault üst yöneticisi (CEO) Carlos Ghosn ile GM CEO'su Rick Wagoner'in akşam yemeğinde görüşmesi ile belli bir noktaya geldi. Başkanlar, önümüzdeki 90 günde iki grubun seçeceği yetkililerden oluşan bir birleşme komitesinin hazırlayacağı rapor için tekrar görüşecek.
Rapor, birleşmenin şeklinden çok taraflara getirebileceği avantajları gösterecek. Bunun üretim parçaları ve otomobil platformları paylaşmanın ciddi faydalar getirebileceğine işaret ediliyor. Carlos Ghosn, gazetecilere GM'i yönetmek gibi bir niyeti olmadığını söylerken Wagoner, mali sıkıntıdaki GM'in kurtarıcı beyaz atlı prense ihtiyacı olmadığı nı ifade etmiş, "İyi bir toparlanma planımız var ve uygulamalardan netice alıyoruz" demişti.
Öte yandan, Business Week dergisine demeç veren Toyota yetkilileri, GM-Renault birleşmesinin kendilerine bir fayda getirmeyeceğine ifade ederek, "GM'e biz de bir birleşme teklifi hazırlıyoruz" dedi. Teklifin, GM'in toparlanmasına büyük ölçüde yardımcı olabilecek tarzda hazırlandığına dikkat çekildi.
Rick Wagoner'in geçen hafta arası gazetecilere Renault ve Nissan'ın dışında başka markalar ile de işbirliği yapabileceklerini ima etmesi de Toyota'nın açıklaması ile örtüştü. GM, 20 markası ile yılda 9 milyon otomobil üretiyor. Nissan'ı da bünyesine katan Renault grubu ise yılda 5.7 milyon adetlik üretime sahip bulunuyor. İki grubun birleşmesi durumunda yeni oluşum otomobilde dünya pazarının yüzde 25'ini getirecek.