Göcek rampalarına son veren Türkiye'nin ilk paralı tüneli

Turizm cenneti Fethiye'nin rampalarıyla ünlü Göcek geçidi Türkiye'nin ilk paralı tüneline kavuştu. Yap-işlet-devret yöntemiyle Lider İnşaat tarafından yapılan Göcek Tüneli...

MUĞLA - Turizm cenneti Fethiye'nin rampalarıyla ünlü Göcek geçidi Türkiye'nin ilk paralı tüneline kavuştu. Yap-işlet-devret yöntemiyle Lider İnşaat tarafından yapılan Göcek Tüneli 26 yıllığına tüneli yapan şirket tarafından işletilecek. Binek otomobillerin 2.50 YTL, büyük araçların 3.50 YTL'ye geçiş yapacağı tünel, 26 Temmuz'dan beri araç trafiğine açık. Dün de tünelin resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.
Erdoğan, törende yaptığı konuşmada Göcek Tüneli'nin on yıllardır telaffuz edilmiş olmasına karşın bir türlü hayata geçirilemeyen proje olduğunu belirterek, bu projenin kendi iktidarları döneminde uygulamaya geçirildiğini ve bitirildiğini kaydetti.
Erdoğan, Türkiye'de yolların uzun yıllar ihmal edildiğini, güvenlik problemleri bulunduğunu ve düşük standartlarda ulaşım sağlandığını söyledi. Yol ve suyun medeniyet anlamına geldiğini ifade eden Erdoğan, "Bunlar olmazsa çağdaşlıktan bahsedemezsiniz. Bu iktidar Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma mücadelesinin adresidir" dedi.
Başbakan Erdoğan daha sonra kendi kullandığı makam arabasıyla tünelden ilk geçişi gerçekleştirdi. Erdoğan, daha sonra Güllük Limanı'nın açılışını yapmak üzere özel uçakla Bodrum'a hareket etti.
Geçiş bir dakikaya indi
Tünel açılışı töreninde konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak da, Göcek Tüneli'nin dünyadaki en çağdaş örnekleriyle aynı özelliklere sahip olduğunu söyledi. Özak, Göcek Tüneli'yle ulaşımın 25 dakikadan 1 dakikaya indiğini hatırlatırken, yolu 3 bin 800'den 926 metreye düşüren, zaman bakımından 33, enerji bakımından dört kat avantaj sağlayan tünelin aynı zamanda güvenli ve konforlu olduğunu da söyledi.
41 yıl sonra gerçekleşti
Dik rampa ve keskin virajlarla dolu Göcek geçidine tünel yapılması fikrini ilk kez 1965'te dönemin Bayındırlık Bakanı Haldun Menteşeoğlu ortaya attı. Turgut Özal'dan Süleyman Demirel'e, Tansu Çiller'den Mesut Yılmaz'a pek çok lider, bakan, yerel politikacı seçim dönemlerinde Göcek tünelinin yapımı için söz verdi.
Sekiz başbakan, 11 bakan, 13 hükümet döneminde yılan hikâyesine dönen Göcek Tüneli'ne ilk kazma 2 Nisan 2005'te vuruldu. Lider İnşaat'ın yaptığı 960 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde ve 7.40 metre yüksekliğindeki tünel nihayet tamamlandı ve paralı olarak hizmete girdi.