Gökten Kristal Elma düştü

Reklamcılar Derneği tarafından bu yıl 18'incisi düzenlenen Kristal Elma ödülleri, sahiplerini buldu. Türker İnanoğlu Maslak Show Center'da (TİM) düzenlenen törene çok sayıda kişi katıldı.

İSTANBUL - Reklamcılar Derneği tarafından bu yıl 18'incisi düzenlenen Kristal Elma ödülleri, sahiplerini buldu.
Türker İnanoğlu Maslak Show Center'da (TİM) düzenlenen törene çok sayıda kişi katıldı. Kristal Elma'da basın dalında büyük ödülü bu yıl DDB & Co. reklam ajansı, Cafe Del Mondo reklamıyla aldı. Televizyon dalında ise büyük ödülü Markom Leo Burnett, Mc Donald's Tavuk Kanatları Promosyonu reklamıyla kazandı. Törende konuşan Uluslararası Reklamcılar Derneği Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, reklamcılık sektörünü yaratıcılığın zekâyla birleştiği bir sektör olarak gördüğünü söyleyerek "Reklam sektörü son yıllarda önemli atılımlar yaptı" dedi.
'Büyük fikir az'
Reklamcılar Derneği Başkanı Jeffi Medina ise büyük markaların, büyük fikirlerin değerini gören insanlar tarafından yönetildikleri için büyük olduklarını söyledi. "Büyük fikir az. Büyük fikri gördüğünde taşıdığı gücü gören daha az" diyen Jeffi Medina, sözlerine şöyle devam etti:
"Büyük markalara baktığımızda gördüğümüz ilk şey cesaret. Yatırım cesareti, ilk olma cesareti, yaratıcılığın gücünü kullanma cesareti. Her büyük fikri mecrada gördüğümüzde, onu bulan ajans kadar, o fikrin değerine inanmış reklam vereni de kutlamak gerek. Her büyük fikrin arkasında büyük düşünen bir reklamveren var. Yaratıcılığı kullanma aklı, ancak kendi işinde de öyle yaklaşabilme cesaretine ve hatta cüretine sahip kafalardan çıkar."
Medina, gelecek yıllarda Kristal Elma ödül sıralamasında yepyeni markaların adını okumanın en büyük arzuları olduğunu dile getirdi. Reklamcılık sektörünün büyük ilgi gösterdiği yarışmaya 77 reklam ajansı, altı internet şirketi, yedi reklam filmi yönetmeni, sekiz reklam müziği bestecisi ve iki fotoğraf sanatçısı katıldı. Sunuculuğunu Cenk ve Erdem'in üstlendiği ödül töreninden sonra Kangroove'un katılımıyla Kristal Parti düzenlendi.
Yarışmanın sponsorları arasında Doğan Yayın Holding, Merkez Grubu, Çukurova Grubu, Zaman gazetesi, Zap Medya, Canon ve Mey İçki yer aldı.
Kazananlar
Gıda alanında: TBWA/İstanbul, Behran Zeytinyağı
Çikolata-çerez alanında: Basın Ödülü Markom Leo Burnett, Koska Helva
Çerez alanında: Televizyon Ödülü Alice BBDO, Ala Turca
İçecek alanında: Basın Ödülü Alice BBDO, Pepsi
İçecek alanında: Televizyon Ödülü Man Ajans Thompson, Ritmix
Bakım ürünleri alanında: Televizyon Ödülü Lowe Tanıtım, Omo
Otomotiv alanında: Basın Ödülü Rafineri Brisa, Lassa
Otomotiv alanında: Televizyon Ödülleri Rafineri Brissa, Lassa; Medina Turgul, Opet
Ev araç-gereçleri alanında: Basın ödülü TBWA/İstanbul, Beko
Ev araç-gereçleri alanında: Televizyon Ödülü Rafineri Brissa, BSH Ev Aletleri Profilo
Dekorasyon alanında: Basın Ödülü TBWA/İstanbul, Luna Design
Dekorasyon alanında: Televizyon Ödülü Markom Leo Burnett, Polisan Elegan
Elektronik alanında: Basın Ödülü TBWA/İstanbul, Beko DVD
Elektronik alanında: Televizyon Ödülü TBWA/İstanbul, Beko TV
Moda-aksesuvar alanında: Basın Ödülü Alice BBDO, Ormo
Moda-aksesuvar alanında: Televizyon Ödülü Rafineri Brissa, Knetix
Bankacılık alanında: Basın Ödülü Medina Turgul, Türk Ekonomi Bankası