Golden halka arzla büyüyecek

Golden halka arzla büyüyecek
Golden halka arzla büyüyecek
Mayıs ayı içerisinde halka açılacak olan Golden elde edeceği gelirin bir bölümüyle satılık fabrika ve makineleri alıp kapasitesini arttıracak

2000 yılında Ersu’yu halka açan Akman Holding, grubun bir diğer şirketi Golden Meyve Suyu’nu da mayıs ayı içerisinde halka arz edecek. Golden’in 11 milyon lira olan sermayesinin, ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak 15 milyon liraya çıkarılacağını belirten Golden Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, sermaye arttırımını temsil eden 4 milyon adet hissenin halka arz edileceğini söyledi. Halka arzda hisse fiyatının 3 TL olarak belirlendiğine işaret eden Akman, elde edilen gelirin de 12 milyon lira olacağını ifade etti. Golden’in halka açıklık oranı ise yüzde 26,6 olacak. Halka arzın Gedik Yatırım aracılığıyla gerçekleştirileceğini belirten Akman, Golden’in borcu bulunmayan bir şirket olduğunun altını çizdi.

Piyasayı takip edecek
Akman halka arz gelirinin kullanımına ilişkin olarak ise “Bu geliri işletme sermayesi olarak üç yerde kullanmayı planlıyoruz. Yatırımı tamamlanmış pet meyve suyu dolum hattının üretime geçip pazarlaması yapılacak. Domates salçası üretiminde bu yıl 3 bin ton üretim hedefliyoruz. Bir de piyasada satılık fabrikalar veya meyve suyu makineleri var. Bunlardan uygun olanı alıp kapasite arttırılacak” dedi. Golden’in 1988 yılında Antalya Korkuteli’nde kurulduğunu, Afyon Sultandağı’nda ise ikinci tesisini kurduğunu ifade eden Akman, “Golden, Türkiye ’de yetişen tüm meyveleri işleyebiliyor, dolum yapabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Holding halka açılacak
Halka arzı mayıs ayı içerisinde gerçekleştireceklerini kaydeden Akman, 2013 yılında da Akman Holding’i halka açmayı planladıklarının altını çizdi. Akman, Holding’in içerisinde Ersu ve Golden’in dışında, Akman Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Akman Dış Ticaret, iki otel ve bir hastane bulunduğunu söyledi. Akman, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 2006 yılında kendisine getirdiği işlem yasağı kararının ise yanlış anlaşılmalardan kaynaklandığını ve bugün itibariyle bir sorun kalmadığını söyledi.

1988 yılında Golden türü elmaların yetiştiği, çoğunlukla rekoltesi yüksek Antalya Korkuteli’nde kurulan Golden 1989 yılında üretime geçti. Şirket, Korkuteli ve Morello Tesisleri ile birlikte 65 bin metrekare alanda 23.500 metrekare kapalı alanda hizmet veriyor.(radikal)

bigPara.com