Gongu çaldı, çakıldı

Gongu çaldı, çakıldı
Gongu çaldı, çakıldı
Bir ortağının açtığı davayı kazanıp parasını geri aldığı Kombassan Holding'in hisseleri, borsadaki ilk işlem gününde 17 liradan 4 liraya kadar geriledi.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

72 bin ortağının yüzde 70’i yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarından oluşan Kombassan Holding borsada işlem gördüğü ilk gün adeta yerle bir oldu. İMKB İkinci Ulusal Pazar’da 17 lira referans fiyatı ve serbest marjla işlem görmeye başlayan Kombassan Holding hisseleri, açılışın ardından yüzde 76 oranında düşerek 4 liraya kadar geriledi. Şirkete işlem görmeye başlamadan önce 1 milyar 451 milyon lira değer biçilmişti. Hisse 4 liraya düşünce şirketin değeri de bir anda 341.6 milyon liraya çakıldı. Kombassan hisseleri günü 8.16 liradan tamamladı. Şirket hisselerinde, belirlenen referans fiyatına göre ilk günkü kayıp yüzde 52 oldu. Piyasa değeri de bur günde 754.9 milyon lira azalarak 696.8 milyon liraya indi.
Kombassan Holding, toplam ortak sayısının yüzde 2-2,5’ine karşılık gelen 2500-2600 ortak ile davalık durumda bulunuyor. Bu davaların parasal karşılığı 70 milyon lira. Kombassan Holding’in borsada işlem görmeye başlamadan bir gün önce akşam borsaya yaptığı açıklama hissedeki düşüşü tetikledi. Kombassan tarafından yapılan açıklamada, şirkete ortak olan bir yatırımcının, şirkete yatırdığı paranın iadesi için açtığı davayı kazandığının Yargıtay tarafından onaylandığı bildirildi. Kombassan davacı avukatı anlaşarak ödemeyi yaptı.
Kombassan’ın ortakları ile yaşadığı sorunlara rağmen, Sermaye Piyasası Kurulu ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yönetimi tarafından borsaya kabul edilmesi eleştiri konusu oldu. Şirket ortakları ile olan davalarının tümünü kaybetmesi durumunda 70 milyon lira ödeme yapmak zorunda kalacak. Ayrıca bir ortağın bu davayı kazanıp yatırdığı parayı geri alması, dava açmayan ortaklar için de yol gösterici olabilir. Dünkü düşüşte ayrıca holding hisselerini satıp ortaklıktan çıkmak isteyen yatırımcıların satışları da etkili oldu.


Aydoğan halka arzı yapamadı
Sermayesinin yüzde 14,18’ini halka arz etmeyi planlayan Aydoğan A.Ş.’nin halka arzı, gelen talebin satılan hisse miktarının altında kalması nedeniyle ertelendi. Gedik Yatırım tarafından yapılan açıklamaya göre, yatırımcılara yatırdıkları anaparaları ve hesaplanacak anapara neması geri ödenecek. Halka arzın ileri bir tarihe ertelenmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na müracaat edildi.

bigPara.com