Goodyear'dan patlasa bile 80 km. giden lastik

Goodyear, Emniyet Genel Müdürlüğü'yle birlikte trafikte sürüş güvenliği için işbirliği başlattı.
Haber: GÖKSEL ALTUNSU / Arşivi

ANKARA - Goodyear, Emniyet Genel Müdürlüğü'yle birlikte trafikte sürüş güvenliği için işbirliği başlattı. Goodyear bu projeye paralel olarak sürücülere güvenli sürüş olanağı sağlayan RunOnFlat patlasa da giden lastik teknolojisinin tanıtımına başladı. Goodyear Satış ve Pazarlama Direktörü Ersin Özkan, "RunOnFlat sayesinde artık sürücüler trafikte daha emniyetle yol alabilecek" dedi.
Goodyear RunOnFlat lastikleri özel olarak geliştirilen hamur bileşim teknolojisini kullanan güçlendirilmiş yanak ekleriyle tasarlandı. Bu yeni hamur bileşimi daha fazla sertlik sağlıyor ve bu da bütünüyle havası inmiş durumda bile lastiğin bütün aracın yükünü taşıyabilmesine olanak tanıyor. RunOnFlat lastikleri, lastik dişlerinin altında spiral olarak dokunmuş bir naylon katmanına sahip. Lastiklerin havası kısmen ya da tamamen indiğinde ve yüksek hızlarda bile lastikler fazla ısınmadan çalışabiliyor.
Lüksler avantajlı
RunOnFlat lastiklerinde bulunan yüksek güvenlik teknolojisi sayesinde lastiğin havasının aniden inmesi sürücü tarafından fark edilemeyebileceği için araçta lastik basınç izleme sisteminin bulunması gerekiyor. Lastik basınç izleme sistemi BMW, Mini, Mercedes Ferrari gibi lüks sınıf araçlarda bulunuyor. Lastiğin patlaması ya da inmesi durumunda, saatte 80 kilometre hızda, en az 80 kilometre yol alabilecek şekilde tasarlanan RunOn Flat lastikleri, sürücülerin evlerine veya en yakın lastik ya da otomobil servisine kadar gidebilmesine olanak veriyor. Yapılan çeşitli testlerde, normal lastiklere göre bir farklılık hissettirmeyen RunOnFlat lastikleri, bütünüyle indiğinde bile 14.5-17.4 psi basınçtaki normal bir lastik gibi randıman veriyor. Goodyear'ın RunOnFlat teknolojisi Excellence lastik modelinde yer alıyor ve normal modellerinden yüzde 20 ile 30 daha pahalı satılması planlanıyor.