Google Microsoft'un Windows'una rakip oluyor

Google Microsoft'un Windows'una rakip oluyor
Google Microsoft'un Windows'una rakip oluyor

Larry Page (solda) ve Sergey Brin, Google?ı 1998 yılında kurdular.

Google, Microsoft'un ürettiği Windows'a rakip bir işletim sistemi geliştiriyor. Sistem; sade, hızlı ve güvenli olacak. Arayüz sıkıcı olmayacak

NEW YORK - İnternet devi Google, yakında piyasaya  işletim sistemi sürüyor. 2010’un ikinci yarısında ‘çok hafif’ bilgisayarlarda kullanılmaya başlayacak Google Chrome OS adlı işletim sistemi, dünyadaki bilgisayarların yüzde 90’ında kullanılan Microsoft’un Windows’una rakip olacak.
Yeni sistem, internette gezinti amacıyla geliştirilen ‘netbook’  bilgisayarlara öncelikle yüklenecek. Yeni işletim sistemi, şirketin Microsoft’un internet tarayıcısı İ.Explorer’la rekabet etmek için eylülde çıkardığı Chrome yazılımı esas alınarak  geliştirildi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, “Yeni işletim sistemi; sade, hızlı ve güvenli olacak. Arayüz sıkıcı olmayacak. İnternete birkaç saniyede girilebilecek.”

Basit ve hızlı olacak
Chrome OS, öncelikle internete girmek için kullanılan, düşük maliyetli bilgisayar pazarını hedef alacak. Yeni sistem, ileri aşamada, kişisel bilgisayarlarda da kullanılacak. Google, Chrome OS ile çalışan ilk küçük bilgisayarların gelecek yılın ortalarında piyasaya çıkacağını açıkladı. Google yöneticilerinden Sindar Pichai ve Linus Upson, internet güncelerinde yeni ürünleri için şunları yazdı: “Birkaç saniye içinde internete bağlanmanızı sağlayacak temel bir işletim sistemi geliştiriyoruz. Şu anda internet tarayıcılarını çalıştıran işletim sistemleri, internetin olmadığı bir dönemde tasarlanmıştı. Yeni işletim sisteminin güvenlik altyapısını, kullanıcıların virüs, zararlı yazılım ve güvenlik güncellemeleriyle uğraşmalarına gerek kalmayacak şekilde tasarlıyoruz.”
Chrome OS’nin yazılımı, ‘açık kaynak’ esasına dayanacak. Yani kullanıcılar, işletim sisteminin iyileştirilip geliştirilmesine katkıda bulunabilecek. Şu anda kullanıcılar, güncellemeler ve güvenlik açıkları için üretici şirketin yazılımlarını beklemek zorunda.
Microsoft’un Windows 7 adlı işletimin sistemi yakında piyasada olacak. Windows 7, Windows Vista ve sekiz yıllık Windows XP’nin yerini alacak. Yeni ürün pazarda dengeleri değiştirebilir. Pazarın yaklaşık yüzde 90’ı Microsoft’un elinde.” (Radikal)

Windows nedir?
Bilgisayarlar program olmadan, tek başına hiçbir işe yaramaz. İşlem yapabilmek için o işi bilgisayara yaptıracak bir programa ihtiyaç vardır. Ayrıca bilgisayarda birden fazla işlem yapılması, kaydedilen bilgi ve programların sorunsuz çalışması için bir düzene ihtiyaç vardır. Bu düzeni yapan programlara işletim sistemi deniyor. İlk çıkan işletim sistemi DOS’tur. DOS’tan sonra geliştirilmiş Microsoft’un Windows’u şu anda en çok kullanılan işletim sistemi.