Google'da Yunanistan ile ilgili bir şey arayan en çok 'kriz'e rastlıyor

Google'da Yunanistan ile ilgili bir şey arayan en çok 'kriz'e rastlıyor
Google'da Yunanistan ile ilgili bir şey arayan en çok 'kriz'e rastlıyor

Alman popüler bilim ve kültür dergisi Focus?un kapağında Afrodit heykeline ?parmak? işareti yaptırması, Yunanistan?da tepki görmüştü. Yunanlılar da yine bir dergi kapağında Hitler?e aynı işareti yaptırarak Almanlar?a yanıt vermiş oldu.

'Google'da Akropolis'e 5 milyon, Zeus'a 3 milyon 360 bin, ünlü Mikonos Adas'ına 3 milyon 60 bin sonuç çıkarken, 'Greek crisis' (Yunan krizi) diyerek yapılan aramanın sonucu ise tam 22.7 milyon
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan artık ne Atina’nın tarihi Akropolis mabedi, ne günah adası Mikonos ne de mitolojisi ile marka. Komşunun bir süredir en ünlü ‘markası’ bu dönem yaşadığı büyük ekonomik kriz. Arama motoru ‘google’da dün ‘Athena city’ (Atina sehri) komutu verildiğinde, 19 milyon 900 bin sonuç çıktı. Aynı şekilde Akropolis’e yaklaşık 5 milyon, tanrıların kralı Zeus’a 3 milyon 360 bin, Yunan mitolojisine 3 milyon 20 bin, eşcinsellerle ünlü Mikonos adasına da 3 milyon 60 bin sayfa karşımıza çıkıyor. 

Kazancakis 331 bin
Buna karşın ‘Greek crisis’ (Yunan krizi) diyerek yapılan aramada çıkan sonuçlar tam 22 milyon 700 bin. Ekonomik kriz Yunanistan için marka olunca, sadece beş aydır maliye bakanı olan Yorgo Papakonstantinu da dünya çapında ünlü pekçok Yunanlıyı solladı. Google’da Papakonstantinu için 496 bin sonuca rastlanırken, ünlü yazar Nikos Kazancakis 331 bin, ünlü besteci Mikis Teodoroakis 319 binde kaldı. Başbakan Papandreu için google’da çıkan sonuçlar ise 451 bin. 

Rehn ile sıkı pazarlık
Öte yandan, AB Komisyonu-Avupa Yatırım Bankası-IMF heyetinin Atina’da tarama çalışmaları tamamlandı. Hazırlanan raporda, Yunan ekonomisi hakkında olumsuz ifadeler bulunduğu ve mevcut tedbirlerle açığın 2010’da yüzde 12.7’den 8.7 düşmesinin mümkün olamayacağının belirtildiği ileri sürüldü. AB Komisyonu üyesi Olli Rehn’in, ‘Siyasi desteğin fiileyata geçmesini istiyorsanız önce ek tedbirler alın’ diyerek hükümete baskı yapması bekleniyor.

Yeni zamlar sırada
Papandreu’nun cuma günü Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmeden önce yeni kemer sıkma tedbirlerini açıklaması bekleniyor. KDV’de yüzde 2-3 artış, benzin ve otomobil vergisine zammın yanısıra, çalışanların gelirinde yeni kısıtlamalara kesin gözüyle bakılıyor. AB ve Alman ‘reçeteleri’ en az 3.5-5 milyar avro ek gelir ve tasarruf öngörüyor. Olmazsa IMF’ye başvurulması  ihtimali ortaya çıkabilecek. 

‘Yunanistan’da güven sorunu en az iki yıl sürecek’
Avrupa Politikası Araştırma Merkezi Başkanı Danielle Ghross, ‘To Vima’ gazetesindeki açıklamasında, “Yunanistan iflas öncesi son basamakta değil ama yakın gelecekte borçlandığında ödemek zorunda kalacağı faiz yaklaşık yüzde 9 olacak” dedi. Ghroos’a göre, önümüzdeki iki yıl Yunan ekonomisinin sürekli ‘güven sorunu’ ile karşı karşıya kalması sözkonusu ve Yunan hükümeti her iki ayda bir borçlanabilmek için yeni tedbirler almak zorunda kalacak. Bu arada, Yunanistan yaz mevsiminde emekli maaşlarının ödenememesi tehlikesi ile karşı karşıya. Serbest Meslek Sahipleri Sandığı maliye ve çalışma bakanlıklarına mayıs ayı emekli maaşlarını ödeyecek durumda olmadığını duyurdu. Diğer sandıkların nakit miktarı ise, yaz ortalarında tükenecek. Emekliler 2009 yılında devlet bütçesinden yapılan ekstra 2.5 milyar avro sayesinde maaşlarını muntazaman almışlardı. AB’ye sunulan 2010 istikrar programında böyle birşey öngörülmüyor. Maliye Bakanı Papakostantinu, emekli sandıklarının gayrı menkullerini satarak ihtiyaçlarını karşılamalarını önerdi.