Google'dan Yahoo'ya 'hamile' transfer

Google'dan Yahoo'ya 'hamile' transfer
Google'dan Yahoo'ya 'hamile' transfer
Yahoo Google'ın Uzun Vadeli İnternet Araştırmaları Müdürü Marissa Mayer'ı 6 aylık hamile olmasına rağmen CEO koltuğuna oturtmaktan çekinmedi.

EKONOMİ SERVİSİ
Bir süredir CEO arayan arama motoru Yahoo’nun başına Google’ın Uzun Vadeli İnternet Araştırmaları Müdürü Marissa Mayer geldi. Yahoo’dan yapılan açıklamada eski CEO Ross Levinsohn’a teşekkür edilirken 37 yaşında olan Mayer’in şirketin başına geçirilidiği bildirildi. 

Hamileliğe rağmen CEO
An itibarı ile kariyerinin zirvesinde olan Marissa Mayer ile ilgili kafalarda oluşan tek soru işareti ise Mayer’ın 6 aylık hamile olması. Yahoo Mayer’in göreve getirildiğini bildirdiği yazılı açıklamasında bu ayrıntıya yer vermedi. Mayer’in normal koşullarda ekim ayı gibi doğurması bekleniyor. Yahoo Yönetim Kurulu’na yakın bir kaynağın Wall Street Journal’a verdiği bilgiye göre ise Mayer doğurduktan çok kısa bir süre sonra şirketin başına tekrardan geçecek. Amerika’nın Sermaye Piyasası Kurulu olarak adlandırılabilecek SEC ise Mayer’in hamileliğini şirketin halka açıklığını göz önünde bulundurarak inceleme altına alacak. Zira Mayer göreve ara verdiği süre içerisinde yatırımcılar zarar ederse şirketin ceza alması gündeme gelebilecek. 

13 yıldır Google’daydı
1999 senesinde Google’da işe başlayan Mayer Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün oğlunun da mezun olduğu Stanford Üniversitesi’ni bitirdi. Google’ın ilk kadın yazılım mühendisi olan Mayer şirketin e-posta servisi G-Mail’in oluşturulmasında ve Google Images’ın kurulumunda ise son derece kilit bir rol oynamıştı. 

Son 5 yıldaki 6. isim
2000 yılındati Dot.com krizinden sonra istikrarsız bir grafik çizen Yahoo son 5 yılda Mayer ile birlikte toplam 6 CEO değiştirdi. Mayıs ayında 12 yönetim kurulu üyesinin 9’u değişen Yahoo’da çalışanların Mayer’ın gelişine pek sıcak bakmadığı konuşuluyor. Özellikle internet servisi bölümündeki çalışanlanların kendilerine göre daha yetenekli ve tecrübeli buldukları bir ismi Yahoo’nun başında görmeyi istedikleri iddiları da konuşuluyor.

bigPara.com