Görüntülü konuşmaya alışamadık

Görüntülü konuşmaya alışamadık
Görüntülü konuşmaya alışamadık
Avea'nın teknolojiden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, cep telefonuyla görüntülü görüşme hizmetine Türkiye'nin henüz alışamadığını, görüntülü görüşme oranının tüm görüşmeler arasında yüzde 1'in altında kaldığını söyledi.

Şahin, bir toplantı için geldiği Adana 'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'de kısa bir süre önce başlayan görüntülü görüşme hizmetinden faydalanmak için hem arayan hem de aranan kişinin cep telefonunun 3G uyumlu olması ve 3G hizmetine abone olması ve kişilerin yine 3G'nin kapsama alanında bulunması gerektiğini anımsattı. 

Bu üç koşulun aynı anda bulunmayabilmesi ya da kişilerden herhangi birinin görüntülü görüşmeye uygun olmaması gibi nedenlerle Türkiye'de görüntülü görüşmenin ilgi görmediğini ifade eden Şahin, “Görüntülü görüşmenin oranı tüm görüşmeler arasında yüzde 1'in altında kaldı” dedi. 

AR-GE çalışmalarına da dikkati çeken Coşkun, bu konuda sadece Türkiye'de değil dünyada lider kuruluşlar arasında yer aldıklarını, son 5 yılda AR-GE'ye 65 milyon lira yatırım yaptıklarını, önümüzdeki 2 yılda da 60,4 milyon lira yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi. 

TELEKOM VE FİNANS İŞBİRLİĞİ
Şahin, Avea olarak finans ve telekom sektörlerinin yakınmasına odaklı teknolojilere de yatırım yaptıklarını, Sim kartın üzerine çip ve anten yerleştirerek, cep telefonlarını banka ve kredi kartı, personel, kimlik kartı gibi kullanılabilecek hale getirdiklerini ifade etti. 

Bu uygulama kapsamında ilk anlaşmayı Garanti Bankasıyla yaptıklarını hatırlatan Şahin, bununla ilgili başka kuruluşlarla da görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, şunları söyledi: 

NFC (Yakın Saha İletişim) sayesinde müşteriler alacakları yeni SIM kartlar ile cep telefonlarını değiştirmeden, cep telefonlarıyla temassız ödeme terminallerinin bulunduğu Türkiye'de ve dünyadaki binlerce noktada hızlı ve kolayca ödeme yapabilecek. Bu teknoloji ayrıca otobüs, metro, vapur ve tren gibi toplu taşıma araçlarında da kullanılabilecek, bina girişleri, stadyumlar, içecek ve yiyecek otomatları gibi birçok yerde geçerli olacak.” 

Şahin, bu uygulamanın dünyada bir ilk olduğuna dikkati çekerek, “Cep telefonlarında kullanılan hatların üzerine çip ve anten yerleştiren şirket, hattın takıldığı telefonu çok amaçlı kart haline getirmiş olacak. Uygulamaya koyduğumuz bu hizmetten başka kurumların da faydalanması için görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuştu. (AA)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Avea

  ,

  Türkiye

  ,

  Adana