Göstergeler düzeliyor

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) elektrik üretimi, iç piyasadan yeni siparişler gibi bileşik öncü göstergelerinde bu yılın ikinci çeyreğinde görülen...

ANKARA - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) elektrik üretimi, iç piyasadan yeni siparişler gibi bileşik öncü göstergelerinde bu yılın ikinci çeyreğinde görülen Türkiye ekonomisine ilişkin olumsuz sinyaller temmuz ve ağustosda düzelmeye başladı. OECD'nin, bileşik öncü göstergeler endeksinde Türkiye'nin haziranda 116.9'a düşen endeks değeri ağustosda 118 değerine ulaştı. OECD'nin 12 aylık ortalama değişim oranına göre, Türkiye bileşik öncü göstergeler endeksinde Mayıs 2005 itibarıyla yüzde 2.8, haziran itibarıyla ise yüzde 2.5, temmuzda ve ağustosda yüzde 2.8'de kaldı.
OECD'nin satın alma gücüne göre yaptığı hesaplamaya göre, Türkiye'de fiyatı 100 lira olan bir sepet mal ve hizmet için yalnızca Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'da 100 liradan daha az bir ödeme yapmak gerekiyor. Kalan 25 ülkede ise Türkiye'ye göre çok daha yüksek miktarda bir ödeme yapılıyor. Buna göre bu yılın ilk sekiz aylık döneminde diğer OECD ülkeleri, YTL'de yaşanan değerlenme nedeniyle Türk vatandaşlarına YTL bazında yüzde 14.35 ucuz hale geldi.