Gözde sektör güvenlik

200 bin kişinin çalıştığı güvenlik sektöründe artık eğitimsiz kimse çalışamıyor. Bu yıl en az 50 bin kişi daha işe alınacak.

İSTANBUL - Türkiye'nin 15 yıl önce tanıştığı, ancak yasasına geçen yıl kavuşan güvenlik sektöründe artık köyden her inene üniforma verilip bir kapıya dikilmesi dönemi sona erdi.
Yasanın eğitim ve belge zorunluluğu getirdiği sektörde reel ücretler yüzde 40 oranında artarken, hizmetin de kalitesi yükseldi. İstanbul'daki tüm kuyumcuları bünyesinde barındıracak olan Kuyumcukent'in güvenlik yöneticisi olan Atilla Küçük, artık her önüne gelenin güvenlik elemanı olarak istihdam edilmesinin yasaya göre mümkün olmadığını ifade etti.
Küçük, "Sektörde artık eğitim almış, diploması olan insanlar çalışıyor. Nitelikli eleman çalıştırmak ise hem işverenin hem hizmeti alanın maliyetini artırdı. Bir kişinin güvenlik elemanı olması için harçlarla birlikte 1000 YTL para harcanması gerekiyor. Bu da alınan hizmetin maliyetine yansıyor" dedi.
Bu yıl 50 bin istihdam
Geçen yıl 120 bini silahlı olmak üzere toplam 200 bin kişinin çalıştığı sektörde bu yıl sayının 250 binin üzerine çıkacağını kaydeden Küçük, "120 bin silahlı güvenlik elemanının zaten 5 yıllık çalışma karnesi bulunuyordu. Geri kalan 80 bin kişi, yasa çıktıktan sonra diplomalarını aldılar. 40 bin kişi ise kurs dönemini bitirdi sınavlarının yapılmasını bekliyor. Bu insanlar da sektörde kolaylıkla iş bulacak. Böylece çalışan sayısına bu yıl 50 bin kişi daha eklenecek" diye konuştu.
Geçen yıl 540 olan şirket sayısında da yasayla birlikte artış olduğunun altını çizen Küçük sözlerini şöyle sürdürdü: Geçen yıl yasanın çıktığı tarihten bugüne kadar geçen sürede şirket sayısı 725'e yükseldi. Artık her önüne gelen güvenlik şirketi kuramayacak. Hem elemanların kalifiye olması, hem de şirketlerin kaliteli olması hizmetin kalitesini artırdı. Bu nedenle de maliyet yükseldi. Geçen yıl hiç bir eğitimi olmayan adama 350 YTL verdiğiniz zaman çalıştırabiliyordunuz. Ama bu yıl fiyatlar 500 YTL'nin üzerine çıktı. Bir süre yüksek fiyatlar devam eder. Ancak, eğitim alanların sayısı arttıkça fiyatlar da zamanla dengeye gelecek."
'Sistem tamamlamalı'
Yasa ile hizmet alması gereken kurumların sayısının da artığını sözlerine ekleyen Küçük, bu gelişmenin sektörü olumlu etkileceğini vurguladı. Bu gelişimin de önümüzdeki yıl yüzde 20 istihdam artışı olarak kendisini göstereceğini dile getiren Atilla Küçük şunları söyledi:
"Eğitim zorunluluğu kaliteyi yükseltti. Ancak firmaların, görev bölgesiyle ilgili eğitim vermeleri gerektiğine inanıyorum. Sistem birbirini iyi personel ve elektronik donanımla bütünlemeli. Eğer elemanınız iyi olur, elektronik sisteminiz kötü olursa, olayı göremez ve müdahale edemezsiniz. Elektronik sisteminiz iyi olur, elemanınız yetersiz kalırsa, tehlikeyi görürsünüz fakat yine müdahale edemezsiniz. İşte bu nedenle güvenliğin sağlanması için her ikisinin de yeterli olması şart. Bu nedenle elemanlara görev yerleriyle ilgili özel eğitimler de verilmesinin gerekli olduğuna inanıyorum."
Emniyet yeni sınav açamadı
Güvenlik sektörünün ilk firmalarından biri olan Etkin Güvenlik'in sahibi, Oryal Ünver ise, son iki aydır eğitim gören güvenlik elemanları için sınav açılamadığına dikkat çekiyor. Ünver, her eğitim alandan 250 YTL harç alındığını ve bu paranın Maliye'nin kasasına girdiğini vurgulayarak, "Parayı Maliye alıyor. Ancak sınavı Emniyet Genel Müdürlüğü açıyor. Bu sınavın önemli bir maliyeti var. Maliye Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sınav parası vermediği için sınav açılamıyor. İnsanlar eğitim gördüğü halde diplomalarını alamıyor" dedi. Ünver, "40 bin kişi eğitimini tamamladı, iki aydır sınav yapılmasını bekliyor. İşsiz adamdan para alıp karşılığını vermiyorlar" diye konuştu.