Gözden geçirmeler reformlara endeksli

Uluslararası Para Fonu IMF desteğinde sürdürülen ekonomi programının ikinci gözden geçirmesi, Dünya Bankası ve IMF yıllık toplantıları nedeniyle Washington'a kayarken...

ANKARA - Uluslararası Para Fonu IMF desteğinde sürdürülen ekonomi programının ikinci gözden geçirmesi, Dünya Bankası ve IMF yıllık toplantıları nedeniyle Washington'a kayarken, görüşmelerin tamamlanmasının yapısal reform alanındaki adımların tamamlanmasına bağlı olduğu vurgulandı.
Hazine'den yapılan açıklamada, Stand-by düzenlemesine ilişkin değerlendirme çalışmaları kapsamında 8 Eylül'den itibaren İstanbul ve Ankara'da temaslarda bulunan Türkiye Masası şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyetinin Türkiye'den ayrıldığı belirtilerek, görüşmelere IMF Dünya Bankası toplantıları esnasında devam edileceği ifade edildi. Açıklamada, şöyle denildi:
"IMF heyeti ile yapılan görüşmelerde daha evvel öngörüldüğü üzere makroekonomik durum ve yapısal reformlar konusundaki gelişmeler ele alınmıştır. Bu kapsamda 2006 yılına ilişkin makroekonomik çerçeve, vergi, sosyal güvenlik ve bankacılık reformu, sosyal güvenlik prim tahsilatının etkinleştirilmesi ve prim alacaklarına sürdürülebilir çözüm getirilmesi ile enflasyon hedeflemesine geçiş konuları ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Bu görüşmeler IMF/Dünya Bankası Yıllık Toplantıları esnasında da devam edecektir.
Değerlendirme ve gözden geçirme çalışmalarımızın 2006 yılı makroekonomik çerçevesi ve bütçesi ile program kapsamında daha evvel kamuoyuna açıklanan yapısal reform alanlarındaki adımların tamamlanmasıyla birlikte sonuçlandırılması beklenmektedir."