Gözler FED faizinde

ABD Merkez Bankası FED'in faiz artışında daha agresif olabileceğine yönelik beklenti, gelişmekte olan ülke tahvillerinde satışları artırdı.

NEW YORK - ABD Merkez Bankası FED'in faiz artışında daha agresif olabileceğine yönelik beklenti, gelişmekte olan ülke tahvillerinde satışları artırdı. FED'in faiz artırımını görüşeceği 22 Mart'taki Açık Piyasa Komitesi toplantısı, giderek daha da önem kazanırken ABD'de enflasyona yönelik kaygılar da çoğalıyor. ABD'de yüksek cari ve dış ticaret açıklarının artarak sürmesi, doları zayıflatıyor. Uzmanlara göre, doların güç kaybıyla iç talepteki canlılık birlikte değerlendirildiğinde ekonomideki enflasyon baskısı da güçleniyor.
Gelişmekte olan ülke tahvillerinden kaçışa yol açacak gelişmelerden biri de ABD'de uzun vadeli faizlerin yükselmeye başlaması. 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin önceki gün yüzde 4.58'e çıkması, piyasalarda hareketliliğe neden oldu. Bunun yanı sıra 3 aylık bonolarda da faizlerin yükseldiğine dikkat çeken uzmanlar, ABD Hazinesi'nin önceki günkü bono ihalesinde 2.735'lik iskonto oranıyla son 3 buçuk yılın en yüksek seviyesine çıkması buna örnek gösteriliyor. Tüm gelişen piyasaları etkileyen faizlerin bundan sonraki seyri, piyasalar tarafından çok dikkatli bir şekilde izleniyor.