Gözler FED tutanaklarında

Gelişen piyasalardan gelişmiş ülkelere yönelen sermaye hareketlerinin yarattığı küresel dalgalanma, dünyada hisse senedi piyasalarını etkilemeyi sürdürüyor.

İSTANBUL - Gelişen piyasalardan gelişmiş ülkelere yönelen sermaye hareketlerinin yarattığı küresel dalgalanma, dünyada hisse senedi piyasalarını etkilemeyi sürdürüyor. Bu etkiyi, kendi yapısal sorunları nedeniyle katlanarak hisseden Türkiye'de, para ve sermaye piyasalarında sular durulmuş değil.
Denge arayışının sürdüğü piyasalardan para çıkışının durması ve küresel likiditeye yön veren faiz beklentilerinin hiç olmazsa bir süre yatışması gerekiyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) ve alternatif piyasalar olan döviz ve faizde önümüzdeki haftaya ilişkin değerlendirmeler şöyle:
Selim Başer (Gedik Yatırım Menkul Değerler):
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda satış ağırlıklı olan hafta boyunca, dış piyasalardaki düşüşler, döviz ve faizdeki artışlar etkili oldu. Yurtdışındaki tepki alımlarına bağlı düzeltmelere İMKB zayıf tepki verdi. Faiz ve dövizdeki yükselişler, borsadaki tepkiyi sınırladı. Bundan sonra da dış piyasalar izlenecek. Endeksin ilk direnci 39 bin seviyesinde. 40 bin-40 bin 400 sonraki dirençler. Hafta içinde 35 bin 500'ü aşağı kırdıktan sonra toparlanan borsada, uzun vadeli trend desteğinin korunması, piyasa açısından olumlu.
Bahar Yazgan (Tekfenbank): Faizin maksimum seviyesi olan yüzde 16.5, fonlamanın iki puan üzerinde. Bu mevcut risklere karşı koruyan bir seviye. Kısa vadede faizin yüzde 16.5 seviyesinin üzerine çıkmasının zor olacağını ve bu seviyenin altında tutanacağını düşünüyorum. Para çıkışının sonuna gelindiği sinyali alınırsa, faiz yüzde 16'nın altına çekilebilir. Hareketin durulmaya başladığını ve dalga boyunun azaldığını düşünüyorum.
Volkan Şenünver (Oyakbank): Bugün ABD ve Londra piyasaları kapalı olduğu için dövizde yatay bir seyir bekliyorum. TMSF'nin satacağı 3.5 milyar dolar, gerginliği önemli ölçüde alır ve kuru da 1.47'lere geri çekebilir. ABD'de salı günü tüketici güven endeksi, çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED'in 10 Mayıs'taki toplantısının tutanakları açıklanacak. 2 Haziran'daki tarım dışı istihdam rakamları da faiz hadleri açısında gösterge niteliğinde bir veri.