Gözler İSO seçimlerinde

İstanbul Ticaret Odası'nda AKP ağırlıklı seçim galibiyetinden sonra gözler Türkiye'nin en büyük sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası (İSO) seçimlerine çevrildi.

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası'nda AKP ağırlıklı seçim galibiyetinden sonra gözler Türkiye'nin en büyük sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası (İSO) seçimlerine çevrildi. İSO'da seçimin ilk etabı olan meclis üyeleri ve meslek komitelerini belirleyecek oy verme işlemi dün Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde yapıldı. 10 bin 600'ü aşkın İstanbul Sanayi Odası üyesi, toplam 48 meslek komitesinin 258 üyesini ve 105 İSO meclis üyesi için oy kullandı.
Meclis üyelerinin kesinleşmesinden sonra 23 Mart'ta Odakule'deki İstanbul Sanayi Odası Meclis Salonu'ndaki oylamada, yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyeleri, disiplin kurulu ile TOBB delegeleri, meclis başkanlık divanı ve ihtisas komisyonlarının seçimleri yapılacak.
48 meslek komitesinin 258 üyesi ve 105 meclis üyesinin seçildiği seçimlerde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri
İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle ile Mermer İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu'nun da aralarında bulunduğu 7 ihracatçı birliği yöneticisi İSO Meclisi'ne girdi.
Arçelik'in listesi kaybetti
21 meslek komitesinde birden fazla listenin yer aldığı seçimlerde, İSO Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi elektrik üretimi motor ve kablo sanayi meslek komitesinden, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük de kakaolu ve şekerli mamuller sanayi meslek komitesinden meclis üyesi oldu. Başkanlığa aday olması beklenen İSO Başkanvekili Halil Demirkaya ise 2 listenin yarıştığı trikotaj sanayi meslek komitesinden meclise girdi. Seçimlerde ev aletleri sanayi meslek komitesinde Öztiryakiler'in öncülüğünü yaptığı liste, Arçelik'in ilk sırada yer aldığı listeye karşı kazandı.
10 No'lu iplik bükümü ve sarımı sanayi meslek komitesinde Dampa İplik sahibi Mustafa Damar Akkök Grubu'nun şirketine karşı, mekanik imalat sanayi meslek komitesinde ise Adnan Dalgakıran Borusan Mühendislik'e karşı başarı elde etti. Toprak sanayi meslek komitesinde, şu anda İSO Yönetim Kurulu'nda bulunan Zeynep Bodur Okyay'ın şirketi Kale Seramik'in listesi eski Sanayi Bakanı Yalım Erez'in oğlu Haznedar Refrakter Sanayi'den Salih Erez'e karşı seçimi kazandı.
3 listenin yarıştığı öğütülmüş gıda mamulleri sanayi meslek komitesinde sanayici Engin Keçeli'nin listesi, Albayrak Grubu şirketlerinden Metrotem Temizlik İnşaat Gıda Sanayi'nin öncülüğündeki listeye karşı başarı elde etti. Ülker Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. de kakaolu ve şekerli mamuller sanayi meslek komitesinden meclise üye gönderdi.
'Listeleri bilmiyorum'
İSO Başkanlığı için yeniden aday olan Küçük, seçimler öncesi bir gazetecinin bazı meslek gruplarında çekişmeler olacağı yönündeki söylentileri hatırlatması üzerine, İSO olarak kendilerinin hiçbir şekilde bir müdahaleleri olmadığını vurgulayarak, "Şu anda hangi gruplarda ne kadar, kaç tane liste olduğunu bilmiyorum. Çekişme diye düşünmeyin. Katılım, hizmete, göreve talip olmak diye düşünün" diye konuştu.
Başkanlık için İSO Başkanvekili Halil Demirkaya'nın da ayrı liste çıkaracağı haberlerinin hatırlatılması üzerine Küçük, "Ben de sizlerden duyuyorum" dedi. "Rakip bekliyor musunuz'" sorusu üzerine de Küçük, "Bu, bir hizmet, çok samimi söylüyorum; Halil beyin aday olacağını ben gazetelerden okuyorum, kendisinden öyle bir şey duymadım" ifadesini kullandı. Bu arada, aday olacağı yönünde iddialar bulunan İSO Başkanvekili Halil Demirkaya da gazetecilerin, 'Tanıl Küçük'e rakip olacak mısınız' sorusu üzerine, "Yok öyle bir şey. Meclis üyelerinin belirlenmesinden önce bir şey söyleyemeyiz" yanıtını verdi.
İstanbul Sanayi Odası meclis üyesi Cengiz Solakoğlu da, seçimlerde geniş bir anlaşma zemini sağlanmadan başarılı olunamayacağını belirterek, "Zannediyorum muhalif de olsa, duayenler arayı bularak yine tek bir listede bunu şekillendireceklerdir" dedi.
'Tanıl bey daha şanslı'
Solakoğlu, İSO'nun genellikle tek listeyle yapılan seçimlerde yönetim kurulunu seçtiğini belirterek, "Bu sene küçük bir rekabet söz konusu ama Tanıl (Küçük) beyi daha şanslı görüyorum" diye konuştu. Cengiz Solakoğlu,
İSO'nun, kendine göre duruşu ve ağırbaşlılığı olan bir kurum özelliği taşıdığını ifade ederek, Halil Demirkaya'nın başkan adaylığıyla ilgili soruları şöyle yanıtladı: "İSO'nun duayenleri var. Geçmişte de böyle adaylar çıktı ama geniş bir anlaşma zemini sağlanmadan başarılı olunmuyor. Burada bir rant kavgası söz konusu değil. Sanayiciye hizmet etme, gereği kadar temsil etme yönleri ele alınarak seçim yapılıyor. Zannediyorum muhalif de olsa, duayenler arayı bularak yine tek bir listede bunu şekillendireceklerdir."
'Yarıya yakını değişir'
İSO meclis üyesi Meral Gezgin Eriş de, başkanlık için Tanıl Küçük dışında aday olup olmayacağının meclis üyeliği seçimlerinden sonra belli olacağını düşündüğünü söyledi. Eriş, Demirkaya'nın adaylık söylentilerine ilişkin de "Olabilir. Tahminim sayın Demirkaya'nın seçilebileceği yönünde. Çünkü onların bulunduğu komiteler oldukça kalabalık ve hareketli" dedi. Meclisin yarıya yakınının değişebileceğini ifade eden Eriş, birden fazla liste çıkaran meslek komitelerinde küçük ve orta ölçekli firmaların ağırlığına ilişkin soru üzerine de, "Tabii ki bu işletmelerde değişim, görev arzusu söz konusu. Bu, haksız değerlendirme değil" dedi.