Gözleri tamamen kapalı!

Gözleri tamamen kapalı!
Gözleri tamamen kapalı!
İsveçli Playboy güzeli Victoria Silvstedt, Volvo'nun S60 modelini gözü kapalı kullandı. S60 yayayı algılayıp kendi kendine fren yaptı.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

Dünyanın en güvenli otomobillerini Volvo’nun yaptığını herkes bilir. Emniyet kemerini icat eden, sürücü direksiyonu tuttuğunda alkol seviyesini ölçen, önündeki araç durduğunda sürücü görmese bile fren yapan otomobilleri üreten İsveçli otomotiv devi Volvo, bu kez teknolojisini yayalar için kullanıyor. Türkiye ’de de satışa çıkan yeni Volvo S60, sürücüsü dalıp frene basmadığında yoldaki yayayı algılayıp kendi kendine fren yapıyor. Volvo, bu dikkat çekici özelliği müşterilerini de çağırdığı lansmanda yine dikkat çekici bir yöntemle tanıttı. Volvo ülkesinden gelen İsveçli topmodel ve 1997 yılı Playboy güzeli Victoria Silvstedt, Yeni S60’ın Yaya Algılama Sistemi’ni test etti. 

Ağızlar açık gözler kapalı
 
Gözünde ‘Gözlerin kapalı neler yapabilirsin?’ yazan bir gözlükle direksiyona geçen Silvstedt, ralli pilotu Volkan Işık’la birlikte yeni bir rekor kırdı. Bu rekor Volkan Işık’a yabancı olmasa da görme engelli sanatçı Metin Şentürk’le birlikte kırdığından biraz daha farklıydı. Yaklaşık 25 kilometre hızla ilerleyen Victoria Silvstedt’ın, önünü görmeden kullandığı S60, dummy’ye (kaza testi için geliştirilen manken) zarar vermeden kendi kendine durdu.
Test bittiğinde F1 pistinde start-finish düzlüğünde ve paddock alanında bulunan yaklaşık 500 müşteri ve ziyaretçiden çoğunun dummy’nin yerinde olmak istediği gözlerden ve iç çekişlerinden anlaşılıyordu. Çünkü otomobilden inen Silvstedt dummy’ye koşup ‘en iyi arkadaşım’ diyerek önce onunla fotoğraf çektirdi.
Silvstedt, bir Volvo’nun içinde büyümüş. Kendi otomobil tercihini sorduğumuz Silvstedt oldukça erotik bir cevap veriyor: “Tabii ki kendi ülkemin markasıyla gurur duyuyorum. Miami, Monaco ve New York’ta yaşıyorum ve otomobil kullanmıyorum. Ama İsveç ’e döndüğümde bir Volvo S60 ya da V60 istiyorum. Güvenli seks gibi güvenli otomobilleri severim.” Silvstedt’in cevabını duyup gözlerinin kapalı olduğu fotoğrafa bakınca akla Stanley Kubrick’in ‘Gözleri Tamamen Kapalı’ isimli filminden başka bir şey gelmiyor.

Sistem nasıl çalışıyor?
Dünyada ilk kez Yeni S60’la sunulan Otomatik Frenlemeli Yaya Algılama Sistemi, otomobilin önündeki sensörlerle çalışıyor. Sistem 35 km hıza kadar acil bir durumda sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Sürücü tepki vermezse araç kendi kendine fren yapıp ölüm riskini yüzde 20’ye kadar düşürüyor.

En ucuzu 89 bin liradan satılacak
Volvo Car Türkiye, 89 bin 607 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunduğu Yeni S60 modeliyle BMW, Audi ve Mercedes ile yaptığı rekabeti güçlendirecek. En ucuz S60, 2 litre 203 beygirlik model olacak. 2.4 litre 205 beygirlik dizel motorlunun fiyatı ise 116 bin 725 lira. En pahalı S60 ise 169 bin 750 liralık fiyatıyla 3 litrelik 304 beygir gücündeki seçenek olacak. Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Torben Eckardt, yıl sonuna kadar 300 adet Yeni Volvo S60 satmayı planlıyor.
Volvo, Yeni S60’ın 2 litrelik motoruyla iddialı. Yüksek performansına rağmen tüketimi 8.3 litre. Yeni S60’ta, Otomatik Frenli Çarpışma Uyarısı ve Yaya Algılama Sistemi gibi birçok güvenlik teknolojisi de bulunuyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Audi

  ,

  İsveç

  ,

  Türkiye