GP hesapları mahkemelik

Genç Parti'nin (GP) hesapları mahkemelik oldu. Başsavcılık, 2002 seçimleri öncesinde partiye kanuna aykırı olarak bağışta bulundukları iddiasıyla Uzan Grubu'nda yöneticilik yapan iki kişi hakkında dava açtı.

ANKARA - Genç Parti'nin (GP) hesapları mahkemelik oldu. Başsavcılık, 2002 seçimleri öncesinde partiye kanuna aykırı olarak bağışta bulundukları iddiasıyla Uzan Grubu'nda yöneticilik yapan iki kişi hakkında dava açtı.
Asliye ceza mahkemesindeki davanın iddianamesinde, ÇEAŞ'ın eski müdürlerinden ve GP'den milletvekili adayı Reha Ferhun Gülü'nün, seçim öncesi ÇEAŞ kaynaklarından 19 milyar 879 milyon 403 bin lirayı GP'ye kullandırdığı belirtildi. Savcı, davada Uzan Grubu çalışanı ve GP'den milletvekili adayı olan Mehmet Emin Ayanoğlu'nu da suçladı. Ayanoğlu'nun HSBC Güneşli Şubesi'nde 29 Ağustos 2000'de açtırdığı hesaba, seyahat ve müfettişlik avansı açıklamaları ile HSBC Balgat Şubesi'ndeki hesabından 66 milyon tutarında havaleler gönderildiği anlatılan iddianameye göre; Balgat Şubesi'ndeki hesaptan, 12 değişik kişiye 49 EFT işlemi sonucu 21 milyar gönderildi, 51 milyar da seyahat müfettişlik avansı olarak çekildi.
İddianamede, şöyle denildi: "Ayanoğlu'nun, Balgat Şubesi'ndeki iki hesabına 31 Mayıs 2003-31 Mayıs 2004 arasında kendisi tarafından 31 milyar, Mavi Ulaştırma Şirketi'nce 32 milyar, Genç Parti tarafından 518 milyar ve diğer nakit yatan işlemlerden 171 milyar olmak üzere toplam 752 milyarın, bir kısmının 317 ayrı kişiye EFT ile gönderildiği, 108 milyarlık kısmının transferlerle, kalanının nakit çekildiği anlaşıldı."
Birer yıl hapis cezası istemi
İddianamede, sanıklar Reha Ferhun Gülü ve Mehmet Emin Ayanoğlu hakkında, Siyasi Partiler Kanunu'nun 'Kanuna aykırı bağış, kredi veya borç alınması, borç verilmesi' başlıklı 116/1. maddesi uyarınca, altışar aydan birer yıla kadar hapis cezası istendi.