Greenspan: Stoklar artıyor

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Alan Greenspan, uluslararası piyasa güçlerinin, petrol fiyatlarında son dönemde görülen 'çılgınlığı' yatıştırmaya yetecek kadar büyük ham petrol stoku oluşturulmasını sağlayabileceğini söyledi.

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Alan Greenspan, uluslararası piyasa güçlerinin, petrol fiyatlarında son dönemde görülen 'çılgınlığı' yatıştırmaya yetecek kadar büyük ham petrol stoku oluşturulmasını sağlayabileceğini söyledi.
Alan Greenspan, önceki gün uydu aracılığıyla katıldığı, San Antonio'daki petrol rafinelerinin düzenlediği bir konferansta, son aylarda uluslararası piyasalarda yüksek seyreden petrol fiyatlarının, 'hafifçe' de olsa petrol talebindeki büyümeyi yavaşlattığını ve bunun da petrol stoklarının artmasına hız kazandırdığını ifade etti.
FED Başkanı Alan Greenspan, üreticilerin, ileri tarihli teslimatların getirdiği daha yüksek fiyatlardan yararlanmak istemeleriyle, stoklardaki artışın daha da yükselebileceğine dikkat çekti. Pazartesi günü gösterge ABD ham petrolünün varil fiyatı 58.28 dolar; Brent ham petrol de 57.65 dolar ile tüm zamanların en yüksek düzeyini görmüştü.