Greenspan'e göre krizin sonu yakın

Greenspan'e göre krizin sonu yakın
Greenspan'e göre krizin sonu yakın

Greenspan, işsizlik oranlarında artışın süreceğini, ancak eskisi kadar hızlı olmayacağını söyledi. FOTOĞRAF: AP

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası Fed’in eski başkanı alan Alan Greenspan, son 50 yıldan bu yana görülen en derin resesyon sürecinin sonlarına gelinmiş olabileceğini ve büyümenin pek çok ekonomistin beklentilerinden daha güçlü olabileceğini söyledi.
Greenspan pazar günü ABC Televizyonunda katıldığı programda, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2.5 oranında büyüme yakalanabileceğini belirterek, stoklarda hızlı bir gerileme gözlendiğini belirtti.
Greenspan kısa vade için iyimser olduğunu ancak pek çok konuda da ihtiyatlı olunması gerektiğini belirtti. Konut piyasalarında geçici olarak bir istikrar sağlandığını ifade eden Greenspan konut fiyatlarında yüzde 5’in üzerinde bir düşüş daha yaşanması halinde ekonominin kötüye gidebileceğini söyledi.
Greenspan ekonomide ikinci bir aşağı dalganın olacağını düşünmediğini ancak bunun mümkün olduğunu düşündüğünü söyledi ve ‘eğer böyle bir ikinci aşağı dalga yaşanmazsa ki ben yaşanmayacağına inanıyorum, o takdirde istikrara çok yakınız demektir’ dedi. Alan Greenspan, dip seviyelerin çoktan görüldüğü konusunda son derece emin olduğunu söyleyerek “Farklı sektörlerdeki haftalık üretim rakamlarına bakılacak olursa yukarı döndüğümüz görülebilir. Bu dönüş muhtemelen Temmuz ayı ortalarında başladı” dedi. (Radikal)