Greve uçuş yasağı

Greve uçuş yasağı
Greve uçuş yasağı
Dünyanın her yerinde havacılık sektöründe yasal bir eylem olarak kabul edilen grev Türkiye'de yasaklanmaya çalışılıyor. En son 21 yıl önce grev yapan havacılık çalışanları yasağa karşı çıkıyor.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Havacılık sektörü yepyeni bir tartışmayla yüz yüze. Dünyada en büyük grevleri yapan ve Avrupa’daki tüm kemer sıkma önlemlerine karşı en çok ses getiren havacılık sektörü grevleri Türkiye ’de yasaklanmak isteniyor. AKP Milletvekili Metin Külünk havacılık sektörüne grev yasağı getirilmesi için geçen hafta Meclis’e kanun teklifi verdi. En son Nisan 1991’de 38 gün grev yapan havacılık sektörü çalışanları 1 yıl gecikmeli başlayan ve hâlâ tamamlanamayan toplusözleşme sürecinde tek silahları olan grevin kaldırılmasına karşı çıkıyor. 21 yıldır işverenle masaya oturup grev yapmadan kalkan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin 23 Mayıs’ta THY Genel Müdürlüğü önünde büyük bir protesto gösterisi yapacaklarını duyuruyor.
Vekil Külünk havacılık sektörünün üst düzey eğitimden geçmiş personel istihdam etmesinin ve kısa zamanda yerlerine yenilerinin bulunamayacak olmasının toplusözleşmelerde sendikaların karşılanması zor taleplerle masaya gelmesine neden olduğunu savunuyor. “Bu durum toplusözleşmenin anlaşmayla sonuçlanmasını zorlaştırıyor ve dolayısıyla toplumun kendi refahını sürdürebilme ve zaruri ihtiyaçlarını giderebilme hakkı ile grevlerin milli ekonomi , şirketler ve vatandaşlar üzerindeki olumsuz etkileri göz önüne alındığında, havacılık sektöründe yer alan faaliyetlerin grev ve lokavt yapılamayacak işler kapsamına alınması önem arz etmektedir” diyen Külünk yasağın havacılıktaki yer hizmetlerinde de geçerli olmasını istiyor. 

Apron kartı iptal edildi
Kanun teklifi tam da geçen yıl yapılması gereken ancak THY Genel Müdürlüğü’nün sendikanın yetkisine itiraz ettiği için bir yıl gecikmeyle başlayan toplusözleşme sürecine denk gelmiş. Ancak TİS sürecinde de durum pek parlak değil. Resmi arabulucu atanmasına ikinci kez itiraz eden işveren, mahkemenin davayı eylül ayına ertelemesiyle 4 ay daha kazanmış. Hava-İş Başkanı Ayçin oldukça yoğun. Bir yandan hukuki süreçle uğraşırlarken bir yandan da yasa tasarısı karşılarına gelmiş. Bu arada Başkan Ayçin’in apron giriş kartı iptal edilmiş ve sendika üyelerine ulaşımı zorlaştırılmış. Ayçin dünyanın hiçbir ülkesinde havacılıkta grevin yasak olmadığına dikkat çekiyor ve üyesi oldukları üst kuruluş ITF’nin ILO’ya bu konuda başvuruda bulunduğunu belirtiyor. Daha önce TİS Yasası’na konmak istenen yüzde 40 grev yasağının bu uluslararası kuruluşların sert tepkisi sayesinde yasadan çıkarıldığını hatırlatan Ayçin, grev yasağının sendikayı etkisizleştirmenin yanı sıra uçuş güvenliğini de riske atacağına işaret ediyor.

Hangi sektörlerde grev yasak
Can ve mal kurtarma işlerinde.
Cenaze ve tekfin işlerinde.
Su, elektrik, havagazı, termik santralları besleyen linyit üretimi, doğalgaz ve petrol sondajı, üretimi, tasfiyesi, dağıtımı, üretimi nafta veya doğalgazdan başlayan petrokimya işlerinde.
Kamu kuruluşlarınca yürütülen itfaiye, sehiriçi deniz, kara ve demiryolu ve diğer raylı toplu yolcu ulaştırma hizmetlerinde.
Banka ve noterlik hizmetlerinde.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108837210883721

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  havacılık sektörü. - tribus

  Türkiyede havacılık sektörü sendikal olarak thy dışında yok .yakında hava-iş i de havaalanından topyekün atacaklar gibi.havayollarının taşeronluğunu yapan Bilinen 3 handling şirketinde de sendikaya üye olmak doğrudan kapıya konulma ile eşdeğer.Ee hani sendikaya üye olmak sendikal hak idi. Yalan işte. Hepsi devlet temelli yada destekli oluşumlar . Çalışma koşulları ağır can güvenliği düşük ,sakatlanma ve iş hastalıklarının yoğun olduğu,çalışma saatleri ve mesailerin insanları çıltırtacak seviyede oldugu bir sektörde patron ve yöneticilere karşı çalışanların hiçbir şansı yok .az para , minimum hak, çok iş. otobüs işletmeciliğindeki kaliteden pek de farkı kalmadı.adaletsiz piramit burada da hakim. Zamanında yapamadıkları grevler, kendilerine bağlı olmayan şirket çalışanlarına sahip çıkmamaları da devlet politikaları kadar etkendir.hava-iş kendini elitist THY den çıkarıp diğer havayolu , handling ve havaalanlarına hizmet sağlayan şirket çalışanlarına yoğunlaşması gerekiyor artık.Yoksa thy nin iyi maaş alan iyi haklara sahip çalışanlarının sadece yanınla olurlarsa apron dışında el sallamakla yetinirler.