Groupama'dan Başak için 268 milyon dolar

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından Başak Sigorta A.Ş.'deki yüzde 56.67 ve Başak Emeklilik A.Ş.'deki yüzde 41 kamu paylarının birlikte özelleştirilmesi için...

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından Başak Sigorta A.Ş.'deki yüzde 56.67 ve Başak Emeklilik A.Ş.'deki yüzde 41 kamu paylarının birlikte özelleştirilmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi 268 milyon dolarla Fransız sigorta şirketi Groupama International verdi.
Başak Sigorta'daki yüzde 56.67 ve Başak Emeklilik A.Ş.'deki yüzde 41'lik kamu payının özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmeleri Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı ve İhali Komisyonu Başkanı Hasan Köktaş başkanlığında yapıldı.
İhaleye katılan altı yatırımcının revize teklifi alındı. Elemesiz turda, en yüksek teklif 170 milyon dolar olarak belirlendi. Birinci elemeli yazılı turda, verilen en düşük teklif miktarı eşit çıkınca tur tekrarlandı. Tekrarlama sonunda en yüksek teklif miktarı 243 milyon dolara çıktı. Eşitlik değişmeyince teklifler yeniden alındı.
En son tekrarlanan birinci tur sonunda, en düşük teklifi veren Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi elenirken, en yüksek teklif 245 milyon dolar oldu. İkinci yazılı turda ise Hollandalı TBIH Financial Services Group N.V. şirketi en düşük teklifi vermesi nedeniyle elendi. Nihai pazarlık görüşmelerinde yazılı turların ardından 256 milyon dolar başlangıç tutarı ve 500 bin dolar artırım aralığıyla sözlü turlara geçildi. Birinci sözlü turda Axa Oyak Holding A.Ş ile ABD'li Liberty Mutual İnsurance Company çekildiklerini açıkladı.
Hisse devri onay sonrasında
Daha sonra yapılan beş sözlü turun ardından Groupama International teklifini 264 milyon dolara, Ak Sigorta A.Ş. de 265 milyon dolara çıkardı. Pazarlık görüşmesinin altıncı sözlü turunda ise Groupama International 268 milyon dolara yükseltirken, Ak Sigorta çekildiğini açıkladı. İhale sonucu Rekabet Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurumu'nun onayından sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu'na (ÖY-K) sunulacak, ÖYK'nın onayı sonrası hisseler devredilecek.
Lemoux: Türk pazarını iyi biliyoruz
İhalede en yüksek teklifi vererek kazanan Fransız Groupama International şirketinin uluslararası genel müdürü Jean François Lemoux'un verdiği bilgiye göre şirket, Başak Sigorta ve Başak Emeklilik A.Ş.'nin satış bedelini peşin ödeyecek. Lemoux, Türkiye'deki diğer özelleştirmelerle ilgilenmediklerini, Groupama'nın bir sigorta şirketi olduğunu ve başka sektörlere yatırım yapmayı göze almadığını söyledi. Lemoux, "Türk pazarını biliyoruz ve stratejik olarak da önem veriyoruz" dedi.
Sigorta sektöründe 1900 yılından beri faaliyet gösteren Groupama, Fransa'nın en büyük ikinci sigorta şirketi. Groupama ayrıca Güneş Sigorta'nın da yüzde 30 oranında hissedarı konumunda bulunuyor. Daha önce Türkiye'de bir basın toplantısı düzenleyen Lemoux, "Özelleştirmeleri iyi biliriz. Çünkü özelleştirmelerle Fransa'nın en büyük sigorta şirketi olduk. İhaleyi kazanırsak ortağımız Vakıfbank ile görüşürüp, Güneş'ten ya ayrılırız ya da Güneş ve Başak Sigorta ile bir grup kurarız" demişti.