Grup muafiyeti yılbaşında başlıyor

Otomotiv sektöründe grup muafiyeti tebliğinin uygulamaya geçmesine az bir süre kala, sektör temsilcileri hazırlıklarını sürdürüyor. Rekabet Kurumu işleyişe dönük soruları yanıtlamak amacıyla kılavuz hazırlığına girdi.

ANKARA - Otomotiv sektöründe grup muafiyeti tebliğinin uygulamaya geçmesine az bir süre kala, sektör temsilcileri hazırlıklarını sürdürüyor. Rekabet Kurumu işleyişe dönük soruları yanıtlamak amacıyla kılavuz hazırlığına girdi. Sektörde marka içi ve markalar arası etkin rekabet sağlamasını amaçlayan tebliğin geçiş süreci, 1 Ocak 2007 tarihinde bitiyor.
Otomotivde grup muafiyeti tebliğinin uygulanmasıyla sektör önemli bir rekabete sahne olacak. Özel bağımsız servisler de garanti kapsamında servis hizmeti verebilecek. Otomotiv servisleri orijinal yedek parçanın yanı sıra kaliteli eşdeğer parçayı da kullanabilecek. Öte yandan satış bayisi hem servisi hem de yedek parçayı bünyesinde bulundurmak zorunda olmayacak. Yetkili servisler dışında özel bağımsız servisler de eğitimli personel bulundurmak koşuluyla sağlayıcı tarafından denetlenerek, yetkili olabilecek, tamir ve bakım yapabilecek. Seçici dağıtıcı, yeri ve konumu müsait olduğu takdirde, başka markaları da bulundurabilme hakkına sahip olacak. Örneğin daha önce Toyota marka otomobil satan bir showroom'da, Peugoet, Hyundai, Mercedes gibi markalar da sergilenebilecek. Gerekli şartları taşıyan servisler sağlayıcıdan çalıştıracakları personelin eğitimi için talepte bulunabilecek.