GSM'cilere kalite uyarısı

Telekomünikasyon Kurumu (TK), GSM işletmecilerine imtiyaz sözleşmelerindeki yükümlülüklerini yerine getirmeleri, kapsama alanı ve kapsanmış alandaki hizmetlerinde kaliteyi artırmaları uyarısında bulundu.

ANKARA - Telekomünikasyon Kurumu (TK), GSM işletmecilerine imtiyaz sözleşmelerindeki yükümlülüklerini yerine getirmeleri, kapsama alanı ve kapsanmış alandaki hizmetlerinde kaliteyi artırmaları uyarısında bulundu. TK Başkanı Tayfun Acarer, GSM operatörlerinin, özellikle sınır bölgelerde yeni baz istasyonları kurmalarıyla bu bölgelerde kapsama alanı sorununun çözüleceğini, abonelerin komşu ülkelerin cep telefonu operatörleri üzerinden görüşme yaptıklarında iki kat konuşma ücreti ödemekten kurtulacaklarını söyledi.
Acarer, geçen hafta yürürlüğe giren GSM Mobil Telefon İşletmecilerinin Hizmet Kalitesi Yükümlülükleri ile İlgili Ölçütlerin Belirlenmesi ve Ölçümüne İlişkin Tebliğ'i değerlendirdi.
GSM operatörlerinde hizmet kalitesinin artırılmasının, TK'nın 2006 yılındaki en önemli görevlerinden biri olacağını vurgulayan Acarer, "Bu konu, çok önem vereceğimiz ve tavizsiz davranacağımız bir alan olacak" dedi. Acarer, şöyle devam etti:
"Hiçbir GSM işletmecisi ile sektörün hiçbir oyuncusunu zor durumda görmek istemeyiz. Ancak imtiyaz sözleşmelerindeki yazılı taahhütlerin yerine getirilmesini istiyoruz. O nedenle biz GSM işletmecilerindeki kalitenin mutlaka yükselmesini istiyoruz. Türkiye'de son iki yıllık trende bakıldığında GSM abone sayısı katlayarak gitmeye başladı. Şu an 43 milyon abone varsa, penetrasyon oranı yüzde 65 dolayında. Türkiye'de penetrasyon daha doyuma gelmedi. KKTC'de penetrasyon yüzde 110. Çünkü Kıbrıs'ta 30 bin civarında öğrenci var. KKTC'nin nüfusundan daha fazla GSM kullanıcısı var. Türkiye'de de yüzde 100'ü geçer mi? Belki 3-4 sene sonra geçer. Çünkü Türkiye'nin de nüfusu çok genç. Türkiye'de yatırım miktarıyla abone sayısı, orantılı artış göstermedi. Abone sayısı çok hızlı arttı, yatırım geride kaldı.
O nedenle hizmet kalitesi zaafa uğradı. GSM işletmecilerinin hepsi için aynı oranda değil ama yine de bu konuda üç şirkette de farklı olmakla beraber zaaflar var."
24 temel bölge seçildi
Bunun dışında özellikle sınır bölgelerinde cep telefonu kapsama alanında ciddi bir problem olduğunu vurgulayan Tayfun Acarer, şunları söyledi:
"GSM işletmecileri sınır bölgelerinde, bir kısmı Silahlı Kuvvetlere ya da Orman Bakanlığı'na ait olması, bir kısmı da SİT alanı olması nedeniyle baz istasyonu kuramadı. Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı ile yaptığımız görüşmelerde bize çok açık destek verdiler. GSM işletmecileriyle toplantılar yapıldı. 24 temel bölge seçildi. Genelkurmay Başkanlığı'na bu bölgeler verildi. Onlar çok olumlu yaklaşımdalar."
Acarer, operatörlerden sınırdaki komşu ülkelerin operatörlerinin etki alanına girmemesi ve daha fazla para ödemekten kurtulması için 'manuel operatör seçmeleri' konusunda uyarılmasını istediklerini belirtti.