Güçlü, herkesi suçluyor

Sebze ve meyvede ortaya çıkan Akdeniz sineği nedeniyle Rusya'nın Türkiye'den ithalatı durdurması Tarım Bakanı Sami Güçlü'yü koltuğundan etti.

ANKARA - Sebze ve meyvede ortaya çıkan Akdeniz sineği nedeniyle Rusya'nın Türkiye'den ithalatı durdurması Tarım Bakanı Sami Güçlü'yü koltuğundan etti. İstifası öncesinde TBMM Genel Kurulu'nda AKP'lilerin tepkisi üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Güçlü, üreticiden ihracatçıya kadar herkesi suçladı. Sorunun çözümü konusunda ise, "Sayın büyükelçi sorunun teknik olduğunu söyledi. Bu da bana çözüm için umut ışığı veriyor" dedi. Güçlü, öğleden sonra CNN Türk'te katıldığı programda ise, bu kez farklı konuştu ve "Olayı üç beş gün içinde çözeriz" dedi. AKP'li Ali Er, TBMM'deki konuşmasında, Rusya'nın Türkiye'den ithalatı durdurmasının yetkililerin
ihmalinden kaynaklandığı düşüncesinin üreticiler ve ihracatçıları üzdüğünü söyledi.
Rusya'nın Türkiye'yi uyardığını ifade eden Er, "Sorumlular hakkında gereken yapılmalı, adı bakan olsun, bürokrat olsun kim olursa olsun..." isteğinde bulundu. Hiç kimsenin konuyu tam bilmeden suçluyu işaret etmemesi gerektiğini vurgulayan Güçlü, "Bu konuda sorumlu olanlar kendisine baksın. Üretici gerekli tedbiri almamışsa ihracatçı özen göstermemişse, bakanlığın görevlileri kontrol yapmamışsa sorun devam eder. Kontrolleri artırdığımızda kimse 'İhracatı Tarım Bakanlığı engelliyor' dememeli" diye konuştu. Güçlü, Rusya'dan yeni yazı gönderildiği ve bakanlığın ilgisiz kaldığıyla ilgili iddialara da şu yanıtı verdi: "Yazıyı yasaklama olayından sonra gündeme gelince araştırdık ve Moskova Büyükelçiliği'nden 31 Mayıs'ta bulduk. Neden bize ulaşmadığı konusunu araştırıyoruz."