Gül arabulucu

Dışişleri Bakanı Gül, Gazze'de TOBB'un kuracağı Erez Sanayi Bölgesi'nin imza töreni için Filistin'e gitti. Başbakan Kurey'le görüşen Gül, 25 Ocak'taki seçimlerde Doğu Kudüs'te de oy kullanılabilmesi için İsrail'i iknaya çalışacak.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

RAMALLAH - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Erez Sanayi Bölgesi'nin kurulması amacıyla imza atmak için dün Filistin'e geldi. İsrail ile Filistin'e yakınlaşma olanağı yaratacak proje, Türk işadamları için de önem taşıyor. Ancak, bölgedeki gerilim Gül'ün ilk gün temaslarına da yansıdı ve Filistin yönetimi Kudüs şikâyetini gündeme getirdi.
Gül, 25 Ocak'taki seçimlerde Doğu Kudüs'te de oy kullandırılmasına izin verilmesi için İsrail yönetimiyle bugün görüşeceğini kaydetti. Gül, seçimler öncesinde her iki tarafın da sağduyulu davranmasına ve provokasyonlara gelmemesi gereğine dikkat çekti. İsrail'in bir süre önce boşalttığı Gazze'de, TOBB öncülüğünde kurulan Erez Sanayi Bölgesi için dün Gül ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında heyet İsrail'e geldi. İlk olarak Ramallah'ta Filistin Başbakanı Ahmed Kurey ile görüşen Gül, daha sonra Filistin Dışişleri Bakanı Nasır Kidva ile Türkiye Filistin Mutabakat Metni'ne imza attı. Kurey, Erez Sanayi Bölgesi için kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Filistin Dıişişleri Bakanı Kidva da, 'Uğraşılmasına rağmen proje için üç ülke bir araya gelemedi. Bu, ileride sorun yaratmaz mı' sorusu üzerine üçlü projeye karşı olmadıklarını ancak, İsrail ve Filistin'deki seçimler nedeniyle bunun şimdilik gerçekleşmediğini kaydetti. Kidva, "Bu projeye ivme kazandırmak için gelecekte üç ülke bir araya gelecek" dedi.
Gül, Filistin'de ekonomik ve sosyal gelişmenin göz ardı edildiğini, ilk kez bu projeyle olumlu adım atıldığını belirterek "ABD, AB, Japonya ve Arap ülkelerinden de projeyle ilgilenen var" diye konuştu. Gül ve beraberindeki heyet bugün İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalon'la Erez Sanayi Bölgesi'ne ilişkin Türk- İsrail Ortak Deklarasyonu'na imza atacak.
6 bin Filistinliye iş imkânı sağlanacak
Erez Sanayi Bölgesi'nde, daha önce İsrailli ve Filistinli işadamlarının çalıştırdığı işyerleri bulunuyordu. Üçlü mutabakatın oluşmasıyla, Erez Sanayi Bölgesi için hemen harekete geçilmesi ve bölgenin altyapısının yeniden inşası öngörülüyor. Yaklaşık 6 bin Filistinliye iş yaratması beklenen proje için, Jerusalem Post gazetesi, bir İsrailli yetkiliye atfen, "Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın bebeği" ifadesini kullanmıştı.
Erez'in yeniden canlandırılması projesi, TOBB, Filistin Ticaret Sanayi ve Tarım Odaları Birliği ve İsrail İmalatçılar Birliği tarafından oluşturulan Ankara Forumu'nun 8 Haziran 2005'te Kudüs'teki ikinci toplantısında oluşturulmuştu.
'Bağımsız Filistin'in başkenti Kudüs'
Bu arada TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da ticaretin barışı, barışın da ticareti güçlendirdiğini, bu nedenle 'barış için ticaret' sloganını kullandıklarını belirterek, "Siyasiler ağır sorumluluk kullanıp, önemli kararlar aldı. Şimdi iş özel sektörde. Biz buraya sadece kardeş olarak değil, iş ortağı olarak da geldik" dedi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, Gazze'nin dünyada nüfus yoğunluğu en fazla olan şehir olduğuna dikkati çekerek, TOBB'un bu projesiyle işsizliğin çözümüne katkı sağlanacağını söyledi. Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu'nun yeni binasını da ziyaret eden Gül özel deftere Filistin bağımsız devlet olduğunda başkentinin Kudüs olacağını yazdı.