Gül: Başçı'da bir problem yok

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Merkez Bankası Başkanlığı için kararnameye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in incelemeden onay vermesinin beklenemeyeceğini belirterek, "Normal süreç devam ediyor, problem söz konusu değil" dedi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Merkez Bankası Başkanlığı için kararnameye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in incelemeden onay vermesinin beklenemeyeceğini belirterek, "Normal süreç devam ediyor, problem söz konusu değil" dedi. Abdullah Gül, resmi ziyaret için Tunus'a hareketinden önce gazetecilerin Merkez Bankası başkanlığı ile ilgili sorularını yanıtladı. Sezer'in Merkez Bankası Başkanlığı'na önerilen Erdem Başçı'yı kabul etmeyeceği yönünde çıkan haberlerin anımsatılması üzerine, "Bu haberler yanlış. Sayın Babacan, Cumhurbaşkanımıza dün (önceki gün) ekonomiyle ilgili bilgi verdiği gibi, Merkez Bankası'yla ilgili hükümetin düşüncelerini aktarmıştır" dedi.
'Normal süreç devam ediyor'
'Cumhurbaşkanı Sezer'in her şeyi hiç bakmadan, hiç sormadan onaylamasını hiç kimsenin beklemeye hakkı olmadığını' ifade eden Gül, "Dolayısıyla 'Bunu Cumhurbaşkanı geri çevirdi' şeklinde yazmanın yanlış olduğu kanaatindeyim. Normal süreç devam ediyor, herhangi bir problem söz konusu değildir. Ekonomi politikaları zaten aynen devam edecektir. Herhangi bir tedirginliğe asla yer olmadığı gibi, her şey de daha iyi bir şekilde devam edecektir" diye konuştu.