Gül çok üzgün: Görev savcıların

Dışişleri Bakanı Gül, Yimpaş konusunda AKP'ye haksızlık yapıldığını söyledi: "Olanlar, diğer partiler zamanında ve çok üzücü.
Cenazede aynı saftaydık diye bizimle ilgi kurmak hata, suçluya yanımda saf tutmaya izin verenler suçlu. Ülkede savcılar var, gereğini yapar."

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Yimpaş olayı konusunda AKP'ye haksızlık yapıldığını, Yimpaş ile AKP arasında bir irtibat kurulmasının 'çok yanlış' olduğunu öne sürdü. Gül, aynı cenazede Yimpaş Başkanı Dursun Uyar'la aynı safta yer aldığını hatırlatarak, "Suçlu zaten yanımda. Suçlu aranıyorsa, benim yanımda saf tutmaya müsaade edenler suçludur" dedi. Gül, gazetecilerin soruları üzerine Yimpaş konusunu değerlendirdi ve bu konuda AKP hükümetinen yapılan eleştirilere sert tepki gösterdi. "AKP iktidarında bir şey olduğu yok, biz suçlanıyoruz. Olanların hepsi, diğer partiler iktidardayken olmuştur" diyen Gül, şöyle konuştu:
Hukuki boşluktan yararlandılar: Bu olay çok üzücü. Ama bunların hiçbiri AKP iktidarında olmadı. Bizden öncekiler iktidardayken olmuş olaylar. O zaman gerekli tedbirler alınmamış, hukuki boşluk yaratılmış ve bundan yararlananlar insanların alın teriyle biriktirdiklerini toplamış.
Suç, yakalaması gerekenindir: Olayların cenaze merasiminde aynı safta durduk diye bizimle bağlantılandırılması yanlış. Gölgemizde yapılmış gibi gösteriliyor. Buna tepkiliyiz. Benim bakan olarak, sayın Başbakan'ın Başbakan olarak kimseye 'suçlusun, suçsuzsun' diyecek halimiz yok. Suçlu aranıyorsa, suçlu zaten yanımda. Suçluya yanımda saf tutmaya müsaade edenler suçlu. Bu ülkede savcılar, hâkimler var ve gereğini yaparlar.
AKP'ye yanlış yapıyorlar: Burada AKP'ye büyük yanlışlıklar yapılıyor. Niçin şimdi bunlar yazılıyor. Bu işler olurken, o zaman ülkeyi yönetenler neredeydi. O zaman kimlerin Türkiye'yi yönettiği iyi biliniyor. Şimdi AKP'yi tenkit etmek yanlış.
'Bu arada, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da denetim elemanlarının, SPK'nın uyarılarına rağmen Yimpaş'ı incelemediğine ilişkin haberleri, "Maliye, gerekli gördüğü her mükellefi inceler" diye yanıtladı.