Gül: Doğru karar almışlar

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Çin'de neler yapıldığını görünce, Türkiye'nin neler kaybettiğini daha iyi anladık" dedi.

ŞANGHAY - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Çin'de neler yapıldığını görünce, Türkiye'nin neler kaybettiğini daha iyi anladık" dedi.
Gül, Çin ziyaretiyle ilgili değerlendirme yaparken, Çin'de son 15-20 yılda kaydedilen gelişmelerin doğru kararlar almaktan ve bunları doğru bir yönetimle kararlı şekilde uygulamaktan kaynaklandığını belirtti. Siyasi istikrar dönemine giren Türkiye'nin bu kaybolan yılları telafi edeceğini belirten Dışişleri Bakanı Gül'e, dün sabah Pudong Bölgesi Belediye Başkan Yardımcısı Zhang Endi tarafından bir brifing verildi.
Zhang Endi, Şanghay'ın 10 bölgesinden biri olan Pudong'un yıllık gayrisafi yurtiçi hasılasının 18.1 milyar doları bulduğunu ve yıllık ekonomik büyüme hızının yüzde 19 olduğunu anlattı. Zhang Endi, dünyanın önde gelen 500 şirketinden 200'ünün Pudong'da bürolar açtıklarını belirterek, bölgedeki yabancı şirket sayısının 12 bin 189'u, bölgeye çekilen sözleşmeli yabancı sermaye miktarının da 25.2 milyar doları bulduğunu ifade etti. Gül ve beraberindekiler daha sonra 'Doğu'nun İncisi' olarak adlandırılan 468 metre yüksekliğindeki televizyon kulesini gezdi. Gül, havanın kapalı olması nedeniyle manzarayı seyredememelerini
'şanssızlık' olarak nitelendirdi. Gül'e ziyaret sırasında televizyon kulesinin bir maketi de hediye edildi.