Gül: İşadamlarının AB'de serbest dolaşmasına çalışıyoruz

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB ile vize konusunda büyük bir mücadele verdiklerini açıkladı.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB ile vize konusunda büyük bir mücadele verdiklerini açıkladı. AB'nin kendi vatandaşlarına vize uygulanmamasını istediğini belirten Gül, kendilerinin de AB'den 'Türk işadamlarına serbest dolaşım için kolaylık sağlanmasını' istediklerini söyledi. Ankara Sanayi Odası'nın toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, şu mesajları verdi.
Programa bağlıyız: Programdan kesinlikle sapma olmayacak. Programımızın birinci ayağı demokratikleşme, bireysel hak ve özgürlüklerin daha da pekiştirilmesi; ikinci ayağı ise ekonomideki reformlardır. Bu ikisi el ele giderse kalkınma olur. Hükümet bunun bilincindedir.
AB için son şans: AB için son şansımızı kullanıyoruz. Bu nedenle çok dikkatliyiz. 3 Ekim sonrasında reformlar yavaşladı kanaati ortaya çıktı. İnsanlar incelemeden bu kanaate inanıyorlar.
Vize için mücadele: Vize konusundaki şikâyetleri yakından takip ediyorum. 12 Haziran'da Ortaklık Konseyi yapılacak. Ortaklık Konseyi, Türkiye ile AB arasındaki hukuki sorunların ele alındığı en yüksek düzeyli organdır. Vize sıkıntısı nedeniyle Türk işadamlarının işlerini takip edememeleri, fuarlara, toplantılara gidememeleri rekabet ve gümrük birliği açısından yaşanan bir aksaklıktır. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bunun ayıbı yoktur, yapacağız. AB ülkelerinin hepsi bizden vizeyi kaldırmamızı istiyor. Biz de 'Ancak Türk işadamlarına vize uygulamasını kaldırırsanız olur' diyoruz. 1 Ocak'ta yeni vize uygulamasına geçecek AB. Orada da kolaylık sağlanması için çalışıyoruz.
AB bizi bezdirdi
ASO Başkanı Zafer Çağlayan da Türk işadamlarının vize sorununun büyük bir engel olarak önlerinde durduğunu belirtirken, "Konsolosluklarda randevuya gittiğimizde yapılan muameleyi yakıştıramıyoruz. Bizi bezdiriyorlar. Fuarlara gidemiyoruz. Türk sermayesine dönük saldırı var. Ürünüm gidiyor ben gidemiyorum. Bu, AB'nin samimiyetsizliği" dedi.
İşsizliğin giderek arttığına dikkat çeken ASO Başkanı Zafer Çağlayan, "Mevcut 11.9'luk oranı koruyabilmek için bile her 15 saniyede bir işsize iş sağlanması gerekiyor. Türkiye'de her yıl 1.5 milyon gence mutlaka istihdam yaratmak şart. Türkiye'de işsizlikle mücadele etme konusunda istihdam dostu politikalar izlenmelidir" diye konuştu.