Gül: İstismar edeni ifşa edin

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Yeni Türk Lirası ile konuşmaların bile sadeleştiğini ifade ederek, halka "Mutlaka kuruşun hesabını sorun, ancak bu şekilde paranın kıymeti olur" diye seslendi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Yeni Türk Lirası ile konuşmaların bile sadeleştiğini ifade ederek, halka "Mutlaka kuruşun hesabını sorun, ancak bu şekilde paranın kıymeti olur" diye seslendi. Gül, basından da yeni YTL'yi istismar edenleri ifşa etmelerini istedi.
Gül dün AKP Grubu'nda yaptığı konuşmada ekonomideki gelişmelere de değindi. Türk Lirası'ndan sıfır atılmasına da değinen Gül, "Bazıları zannediyor ki matbaa eski para yerine yeni banknot bastı. Bu aysbergin, denizin üstündeki ucu... Aysbergin altında o kadar büyük bir operasyon, öyle titiz bir çalışma var ki... YTL ile Türk halkının her şeyi kolaylaştı. Konuşmalarımıza bile bir sadelik gelmeye başladı" diye konuştu. Halktan 'kuruşa' sahip çıkmalarını isteyen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
Paranıza sahip çıkın önerisi
"Nasıl dışarıda cent'in panny'nin değeri varsa, en zengin insan bile demir paranın hesabını yapıyorsa, halkımız da kuruşun hesabını sormalı. Ancak bu şekilde paranın kıymeti olur. Kurnazlık yapmak isteyenlere karşı milletin parasına sahip çıkması gerekir." Gül, YTL'ye geçişi istismar edenlerin gazeteler, televizyonlar tarafından ifşa edilmesinin de yararı olacağını söyledi.