Gül, Körfez ülkeriyle serbest ticaret için ilk adımı atacak

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün iki günlük Bahreyn gezisi, Türkiye'nin dış ticaretini geliştirmesi açısından önemli bir anlaşmanın imzalanmasına sahne olacak.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün iki günlük Bahreyn gezisi, Türkiye'nin dış ticaretini geliştirmesi açısından önemli bir anlaşmanın imzalanmasına sahne olacak. Petrol zengini altı Körfez ülkesinin oluşturduğu Körfez İşbirliği Konseyi ile serbest ticaret anlaşmasının yolunu açacak olan, Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması bu ziyarette imzalanacak. Yılda 100 milyar dolarlık ithalat yapan Körfez ülkeleri, ABD ve AB olmak üzere birçok ülkenin rekabet ettiği ekonomik bölge olarak öne çıkıyor.
Gül, Körfez İşbirliği Konseyi'nin dönem başkanlığını yürüten Bahreyn'in Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Mübarek AlKhalifa'nın konuğu olarak dün Bahreyn'e hareket etti. Abdullah Gül, Bahreyn Kralı Şeyh Hamad bin Isa AlKhalifa ve Başbakan Şeyh Halife bin Salman AlKhalifa tarafından kabul edilecek, Veliaht Prens Salman bin Hamad AlKhalifa ve Maliye Bakanı Şeyh Ahmet bin Mohammed AlKhalifa ile de görüşecek. Ziyaret sırasında iki ülke arasındaki vize işlemlerinin kolaylaştırılmasını içeren bir mutabakat da imzalanacak. Gül'ün ziyaretinin en önemli amaçlarından biri ekonomik alandaki işbirliğinin güçlendirilmesi olacak. Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasında AB Gümrük Birliği Müktesebatı kapsamında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması için gerekli ilk hukuki adımı oluşturacak olan, Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması, bu ziyarette imzalanacak. Türkiye, AB ile 1996 yılından itibaren gümrük birliği anlaşmasını uyguladığı için Körfez ülkeleriyle olan serbest ticaretini de bu anlaşmaya dayandırarak gerçekleştirecek.
Petrol zengini ülkeler
Körfez İşbirliği Konseyi 1981'de Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Oman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın katılımıyla kuruldu. Toplam nüfusu 28 milyonu bulan altı ülkenin amacı, aralarındaki ticareti artırmak ve ekonomik entegrasyonu sağlamak olarak belirlendi. Dünya petrol arzının yüzde 45'ini elinde tutan altı ülke, yılda 100 milyar dolarlık ithalat rakamıyla başta ABD, AB olmak üzere birçok ülkenin rekabet ettiği bir bölge.
2010'da tek para birimi
ABD ve Avrupa Birliği'nin 5. büyük ticaret ortağı olan altı ülkede kişi başına ortalama gelir 16 bin avro. 2010'da AB gibi ortak para birimine geçerek ekonomik bütünleşmeyi derinleştirmeyi planlayan Körfez ülkeleri, ABD ile de serbest ticaret anlaşması imzalamayı öngörüyor. Türkiye'nin serbest ticaret anlaşması için müzakereleri başlattığı Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ile yıllık ticaret hacmi 3.6 milyar dolar. Yılda 2.2 milyar dolarlık mal satan Türkiye, altı ülkeden 1.4 milyar dolarlık ürün alıyor.
Bu arada, Dışişleri Bakanı Gül, Bahreyn ziyareti öncesi, ABD Kongresi'nden Ed Whitfield başkanlığındaki üç kişilik Kongre heyetinin ziyaretiyle ilgili soru üzerine, Türkiye ve KKTC'nin Kıbrıs'ta ne kadar uzlaşmacı olduğunu yeterince gösterdiğini ifade etti. Gül, "Uluslararası çevrelerin bu gelişmeleri gözlemleyip olumlu adımlar atmasından mutluluk duyuyoruz" dedi.