Güler, altın döktü, köylüler protesto etti

Tüprag Madencilik Eşme Kışladağ Altın Madeni'nde, ilk altını Enerji Bakanı Hilmi Güler döktü. Tören alanına gitmek için Ulubey-Eşme yolunu kullananların bulunduğu araçlar, altın madenine karşı çıkan İnay köylüleri tarafından protesto edildi.

UŞAK- Tüprag Madencilik Eşme Kışladağ Altın Madeni'nde, ilk altını Enerji Bakanı Hilmi Güler döktü. Tören alanına gitmek için Ulubey-Eşme yolunu kullananların bulunduğu araçlar, altın madenine karşı çıkan İnay köylüleri tarafından protesto edildi. Altın madeninin açılışını protesto için üstlerine giydikleri kefenlerle karayoluna tek sıra halinde dizilen köylüler, ellerinde 'Siyanürlü altın istemiyoruz' yazılı pankartlarla eylemlerini akşam saatlerine kadar sürdürdü.
Açılışa Enerji Bakanı Güler, Kanadalı Eldorado Gold Firması Yönetim Kurulu Başkanı Paul Wright ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 1500 davetli katıldı. Güler, "Engellerle karşılaşsak da bunlara aldırmayarak, Türkiye'nin zenginliklerini ekonomiye kazandırmak için çalışmaları sürdüreceğiz. Türkiye'de, 10 yılda 43 firmaya altın işleme ruhsatı verildi. 1985'ten bu yana yurtdışından 17 firma altın çıkarmak için geldi. Bizler bu sayının daha da artmasını istiyoruz" dedi.