Güler: Biz Ukrayna değiliz

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Rusya'nın Ukrayna gibi Türkiye'ye de doğalgaz resti çekebileceği olasılıklarını değerlendirirken, "Ukrayna ile durumumuz farklı.

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, Rusya'nın Ukrayna gibi Türkiye'ye de doğalgaz resti çekebileceği olasılıklarını değerlendirirken, "Ukrayna ile durumumuz farklı. Rusya ile karşılıklı bağımlılık içerisindeyiz, onlar gaz veriyor, biz de onlara para veriyoruz" dedi. Güler, illerde doğalgaz dağıtımını üstlenen şirketlerin yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantı öncesi, Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz sorununun Türkiye'ye etkilerine ilişkin soruları yanıtlarken, "Bizim kontratımız var. Bağımlılık karşılıklı. Biz onlardan gaz alıyorsak, onlar da para alıyor. Kaldı ki Rusya ile ilişkimiz gayet sağlıklı. Diğer ülkelerle aynı kategoride değerlendirilmemeliyiz" diye konuştu.
Herhangi bir kesinti olması durumunda, Türkiye'nin kaç gün yetecek doğalgazı olduğuna ilişkin soru üzerine Güler, Türkiye'de kaynak çeşitliliği olduğunu, tek bir ülkeye bağımlı olunmadığını savundu. Türkiye'nin Rusya'ya yüzde 65 bağımlı olduğuna işaret eden Güler, şöyle konuştu:
"Rusya'ya tek hatla bağlı değiliz. Hem Mavi Akım var hem batıdan gelen hatlar var, hem İran'dan gelen bir hat var. Onun dışında LNG tankerleriyle Nijerya'dan ve Cezayir'den gaz alıyoruz. Bunları düşündüğümüzde, günlük sıkıntı hesabı çok anlamlı olmuyor. Hepsinin başına bir şey gelmesi lazım. Bu da zayıf ihtimal. Hatlardan birinde veya ikisinde problem olduğu takdirde, devre koyacak başka imkânlarımız var."
Silivri haziranda
Doğalgaz depolama çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Güler, 1.6 milyar metreküp doğalgaz stoklamaya elverişli Silivri'deki yeraltı deposunun haziran sonunda devreye alınacağını bildirdi. Tuz Gölü'nün altındaki depo inşası konusunda da mühendislik ihalesi için değerlendirme teklifleri aldıklarını ifade eden Bakan Hilmi Güler, toplam 5 milyar metreküplük gaz stoklanacak projenin Dünya Bankası kredisiyle gerçekleştirileceğini vurguladı.
Marmara LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) terminaline ek olarak, Aliağa'daki LNG terminalini de kullanmayı düşündüklerini kaydeden Güler, bu terminalin devreye girebilmesi için hem Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, hem de Cezayir nezdinde girişimlerde bulunduklarını söyledi. Bakan Güler, beklenmedik bir durum karşısında arz güvenliğini çözmenin temel görevleri olduğunu belirtirken, "Bu görev için de sadece B planı değil, C, D, E, F planlarımız da var" dedi. Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydeden Güler, Ukrayna'nın, topraklarından geçen transit hatlarından gaz çektiği iddialarını da çok sıkı takip ettiklerini söyledi.
Ruslar kömürle üretiyor
Doğalgazın kaza, sabotaj veya deprem gibi bir nedenle de kesintiye uğrayabileceğini dile getiren Güler, bu tür durumlara karşı arz güvenliğini sağlamak gerektiğini söyledi. Bunun için de yerli kaynaklara ağırlık vermek gerektiğini belirten Güler, gaz üreticisi Rusya'nın bile elektriğini gazdan değil kömürden ürettiğini ifade etti. Doğalgazda arz çeşitliliğini sağlamak için Azerbaycan Şahdeniz projesini süratlendirdiklerini kaydeden Güler, Cezayir'den alınan sıvı doğalgazın miktarını artırma konusundaki engellerin aşılması için de bu ülkeyle görüşmelerde bulunduklarını bildirdi. Bakan Güler, Mısır'dan gelecek gazın da arz çeşitliliğine önemli katkı sağlayacağını dile getirdi.
'En ucuz gaz bizde'
Eski Doğu Bloku ülkeleri bir yana bırakıldığında, Batı Avrupa ülkeleri arasında hem sanayide, hem de konutta en ucuz doğalgazın Türkiye'de olduğunu kaydeden Bakan Hilmi Güler, Ukrayna üzerinden gelen Batı hattındaki 6 artı 8 milyar metreküplük doğalgazın fiyatını Mavi Akım'la düşürdüklerini belirtti. Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin 40 milyar metreküplük doğalgazla ilgili 'Al ya da öde' yükümlülüğünün de kaldırıldığını kaydederek, "Eğer bunlar olmasaydı, amiyane tabirle, halimiz nice olurdu" diye konuştu. Öte yandan CHP'li Mehmet Vedat Yücesan da TBMM Başkanlığı'na konuyla ilgili bir soru
önergesi verdi.
Erdoğan'dan Mavi Akım güvencesi
Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren doğalgaz krizinden etkilenmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında önceki gece toplanan AKP Merkez Yürütme Kurulu'nda, Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz krizi de değerlendirildi.
Böyle bir krizin Türkiye'yi etkilemeyeceğini vurgulayan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Rusya ile ilişkilerimiz iyi. Bizim açımızdan bir sıkıntı yok. Mavi Akım üzerinden gaz alınır" dedi.
Bu arada Türkiye'nin 2008-2010 yıllarında karşı karşıya kalacağı öngörülen enerji açığına Başbakanlık'ta önceki akşam yapılan toplantıda çözüm arandı. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığındaki toplantıya Enerji Bakanı Hilmi Güler, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan katıldı. Toplantıda Enerji Bakanlığı bürokratlarının yanı sıra ilgili kamu kurumlarının yetkilileri de hazır bulundu. Elektrik dağıtımı ve üretiminin özelleştirilmesinin açığın kapatılmasına katkısının tartışıldığı toplantıda doğalgaz krizi gündeme gelmedi. Öte yandan, Enerji Bakanı Güler dün de illerin doğalgaz dağıtımını üstlenen şirketlerin yöneticileriyle ayrı bir toplantı yaptı.