Güler: Nükleer teknolojiyle Türk tipi tohum üretildi

Güler: Nükleer teknolojiyle Türk tipi tohum üretildi
Güler: Nükleer teknolojiyle Türk tipi tohum üretildi

Bakan Güler, yeni üretilen Türk tohumunun Türkiye?nin dışa bağımlılığının azaltılması açısından önemli olduğunu vurguladı. FOTOĞRAF: H.HAKAN KABAHASANOĞLU / DHA

Enerji Bakanı Hilmi Güler, yurtdışından ithal edilen ve sadece bir kez kullanılan hibrid tohumlara karşılık nükleer teknoloji kullanılarak Türk tipi yeni bir tohum üretilmeye başlandığını ifade etti
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyareti ile birlikte ABD ile enerji işbirliği konusunda da yeni bir sayfa açıldığıın söyledi. Güler, tohum da dışa bağımlılığı azaltmak için Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından ‘Türk tipi tohum’ üretildiğini de bildirdi.
Güler, önceki gün Meclis’te bir grup gazeteciyle sohbet etti ardından da TBMM Genel Kurul’da milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Tarımda kullanılan tohumların ithal edildiğini ve bunların sadece bir kez kullanıldığını anımsatan Güler, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından nükleer teknoloji kullanılarak yeni bir tip tohum üretimi gerçekleştirildiğini söyledi. Yeni üretilen ‘Türk tipi tohumun’ Türkiye’nin dışa bağımlılığının azaltılması açısından da önemli olduğunu vurguladı. Bu tohumun tanıtımının bir iki gün içinde yapılacağını belirten Bakan Hilmi Güler, şöyle konuştu:
“Tarımda kullanılan tohumlar şu anda bir kez kullanılabiliyor. Eskisi gibi örneğin domatesin ya da salatalığın çekirdeğini kurutup ertesi yıl onu ekemiyorsunuz. Tohumda dışa bağımlılık söz konusu. Dışarıdan tohum alamazsanız ne olur? Atom Enerjisi Kurumu’nca Türk tipi tohum üretildi. Patenti bize ait. Anahtarı bizde olan tohumlar üretildi. Bu Türkiye’nin dışa bağımlılığı açısından da oldukça önemli.”

Enerjide yeni sayfa
ABD Başkanı Obama’nın Türkiye ziyareti öncesinde ABD ile enerji kaynakları konusunda geniş işbirliği öngören bir anlaşma imzaladıklarını da anımsatan Güler, “Yenilenebilir enerji kaynakları rüzgar ve güneş enerjisi gibi alanlarda ABD teknolojileriyle ortak yatırım yapılabilecek. Temiz kömür için işbirliği yapılacak. Kömürü daha temiz kullanacağız. ABD elektriğin yüzde 50’sini kömürden üretiyor. ABD ile bu konuda işbirliği yapılacak. Özellikle enerji üretiminde kullanılan kömürün kullanılması ve çevreyi daha az kirletmesi sağlanacak” dedi. Güler, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun gelişinde de İspanya ile de yenilenebilir enerjide bir mutabakat zaptı imzaladıklarını da anlatarak, “Türkiye, yenilenebilir enerjide dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldı ve orada dereceye de girecek. Bu noktada gayet iddialı olduğumuzu söyleyebilirim” dedi. 

Yeni düzenleme geliyor
Yerli kaynaklara ağırlık veren bir enerji politikasını sürdürdüklerini vurgulayan Güler, özellikle yenilenebilir enerjide şimdiye kadar yapılmamış çalışmaları ülke ekonomisinin hizmetine sunmaya çalıştıklarını kaydetti. Enerji yatırımlarına yeni teşviklerin geleceğinin sinyalini veren Güler, yenilenebilir enerji ile ilgili yeni bir düzenlemelerin gündemde olduğunu, son rötuşları yapılan düzenleme ile birlikte yenilenebilir enerjide Türkiye’nin belki de dünyada sayılı ülkeler arasında yer alacağını ifade etti.
Bakan Hilmi Güler, “Doğalgazda tekrar mayıs ayında indirim düşünüyoruz. Ancak dolarda büyük değişiklik olmazsa... Ama bugün itibarıyla müsait gözüküyor” dedi. AKP iktidarından önce asgari ücretin yüzde 20’sinin elektrik harcamalarına gittiğini, şimdi bunun yüzde 9 olduğunu anlatan Güler, “Elektrik fiyatlarındaki indirimler de petroldeki düşüşe paralel olarak devam edecek” diye konuştu.