Güler: Petrolde B planı mevcut

Enerji Bakanı Hilmi Güler, ABD'nin İran'la yaşayabileceği bir gerginliğin, Türkiye'yi petrol fiyatları açısından etkileyebileceğini, ancak Türkiye'nin bu konuda B planı olduğunu söyledi.

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, ABD'nin İran'la yaşayabileceği bir gerginliğin, Türkiye'yi petrol fiyatları açısından etkileyebileceğini, ancak Türkiye'nin bu konuda B planı olduğunu söyledi. Ancak doğalgaz konusunda Türkiye'nin bundan etkilenmeyeceğine dikkat çeken Güler, "Çünkü İran'la yapılmış doğalgaz kontratlarımız var" dedi.
Petrol fiyatlarındaki artışı 'elimizde olmayan faktörler' olarak niteleyen Bakan Güler, "elimizde olmayan faktörleri elimizde olan faktörlerle kontrol etmeye yönetmeye çalışıyoruz, tabi bu bütçede ilave yüklere sebep olabilir ama ülkemiz artık eski ekonomik durumunda değil, gayet iyi bir durumda, inşallah bunu kompanse edebiliriz" diye konuştu.
Hükümetin ayrıca biyodizel, biyoethonol gibi alternatif kaynaklara yöneldiğine işaret eden Güler, Verimlilik Yasa taslağının da Başbakanlık'ta olduğunu ve Meclis'e sunulacağını ifade etti. Hilmi Güler, Türkiye'nin elektrik üretmek üzere kömür santrallarına, hidrolik santrallara ve yenilenebilir enerjiye önem verdiğini anlattı. Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin her şeyden önce kendi petrol aramalarına hız verdiğini ifade etti.