Güler Sabancı bu yıl da Avrupa'nın en güçlü 25 kadınından biri oldu

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, ekonomi gazetesi Financial Times tarafından her yıl oluşturulan 'Avrupa'nın Zirvedeki 25 İşkadını' listesinde 9'uncu sırada yer aldı. Sabancı Holding'den yapılan açıklamaya göre...

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, ekonomi gazetesi Financial Times tarafından her yıl oluşturulan 'Avrupa'nın Zirvedeki 25 İşkadını' listesinde 9'uncu sırada yer aldı. Sabancı Holding'den yapılan açıklamaya göre, Güler Sabancı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da listeye girdi.
Gazetede Sabancı hakkında şu bilgilere yer verildi: "Güçlü ve alçakgönüllü biri olarak tanımlanan Sabancı, böylesine büyük bir Türk şirketini yöneten ilk kadın. İzmit'teki lastik fabrikasında 28 yıl önce çalışma hayatına atıldı ve şimdi Türkiye'nin en büyük sanayi topluluklarından olan Sabancı Holding'in başında. Bankacılık, sigorta, enerji, tekstil, lastik, lastik takviye malzemeleri, kimyasallar ve tütün holdingin ilgilendiği alanlar arasında.
İş idaresi mezunu olan Güler Sabancı beş yıl süreyle Sabancı'nın lastik ve lastik takviye malzemeleri grubunun başkanlığını yaptı. Amcası Sakıp beyin 2004 yılında vefatından sonra başkanlığı devraldı. Sakıp bey,
ailenin diğer erkek üyeleri arasında halefi olarak tercihini Güler Sabancı'dan yana kullandı."
Elektrikte payı var
Şirketin elektrik santrallarına ve elektrik dağıtım sistemlerine 3 milyar dolar yatırım yapıp Türkiye'de üretilen elektrikte Sabancı'nın payını beş yıl içinde yüzde 2'den yüzde 10'a çıkarmayı planladığına yer veren Financial Times'da şu görüşler yer aldı:
"Sabancı 'Türkiye yeni bir çığır açıyor ve önümüzde pek çok fırsatlar olduğunu görebiliyorum' diyor, emin bir ifadeyle. Enerji sektöründe yolu kendi şirketinin açması gerektiğini söylüyor."
Listede ilk sırayı geçen yıl da olduğu gibi İspanyol bankacılık devi Banesto'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ana Patricia Botin aldı. Listede bilişim, iletişim ve medya sektöründen de işkadınları bulunuyor. Son yıllarda fiyat artışlarıyla büyük kâr elde eden akaryakıt ve enerji şirketleri de listeye iki isim sokmayı başardı.
Seçim nasıl yapılıyor?


Büyütmek için tıklayınız
Financial Times gazetesinin en güçlü işkadınlarını seçen kurulunda çeşitli danışmanlık şirketlerinin yöneticileri yer alıyor. Adaylar AB üyeleri, müzakere sürecindeki ülkeler, Norveç, İzlanda, Rusya, İsviçre ile Balkan ülkelerinden seçiliyor. Adayların milliyetleri önemli değil. Ancak çalıştıkları şirketlerde üst düzey yönetici ya da ortak olmaları şartı aranıyor. Sorumlu olduğu bölümün büyüklüğü ya da yaptığı işin zorluk derecesi de önemli. Kurul bu kriterlerin yanı sıra adayın topluma katkısını ve etkinliğini, kadınlar için rol model olma özelliği taşıyıp taşımadığını da değerlendiriyor.