Güler suskunluğu sürdürüyor

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Elektrik Üretim A.Ş.'de iki üst düzey bürokrat ile işadamlarının tutuklandığı 'yolsuzluk'la ilgili suskunluğunu sürdürüyor. Hilmi Güler, dün yine açıklama için erken olduğunu belirterek, "İleride her şeyi açıklayacağız" dedi.

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, Elektrik Üretim A.Ş.'de iki üst düzey bürokrat ile işadamlarının tutuklandığı 'yolsuzluk'la ilgili suskunluğunu sürdürüyor. Hilmi Güler, dün yine açıklama için erken olduğunu belirterek, "İleride her şeyi açıklayacağız" dedi.
Enerji verimliliği törenine katılan Güler, Kayseri ve Civarı Elektrik A.Ş.'nin yüzde 10'luk Enerji fonu katkı payı kesintisinin, kendisinin oluruyla yüzde 1'e indirildiğine yönelik haberlerin doğru olmadığını söyledi.
'Kurusıkı atıyorlar'
Bakan Hilmi Güler, bazı bilgileri aktarmak erken olduğunu ifade ederken, "Şu an bundan daha fazlasını açıklamak istemiyorum. Bir basın toplantısıyla bilgileri sizlerle paylaşacağız. Her konuyu enine boyuna konuşacağız. Bazıları, biraz kurusıkı atıyor. Onları da oturup değerlendireceğiz" dedi. Yolsuzluk operasyonunda adı geçen AKP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmayı düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine Hilmi Güler, yargı sürecinin sürdüğünü hatırlattı.
Enerji Bakanı, doğalgaz zammının otomatiğe bağlanması çalışması olup olmadığı soruları üzerine de hesaplamaların sürdüğünü kaydetti. Enerji Bakanı Güler, Verimlilik Haftası nedeniyle düzenlenen törende, elektrik üretiminde doğalgaz yerine su ve kömüre ağırlık vererek, geçen yıl 11 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu yaptıklarını, her aileye 600 YTL'lik katkı sağlandığını söyledi. Hilmi Güler, Türkiye genelinde 3 milyar dolar, sadece binalarda ise 1.3 milyar dolarlık tasarruf imkânının olduğunu vurguladı.