Güler: Türkiye'nin su sorununu kafada çözdük, şimdi bunu uygulamaya geçiyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltıp gereksinimlerini yerli kaynaklarla karşılayabilmek için üç ayaklı politika uygulandığını söyledi.

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltıp gereksinimlerini yerli kaynaklarla karşılayabilmek için üç ayaklı politika uygulandığını söyledi. Güler, 'yenilenebilir enerji, nükleer enerji ve enerji verimliliği' olarak sıraladığı bu politikayı etkin şekilde uygulamak için yasal ve teknik çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.
Güler, Türkiye'nin daha önce 2023 olarak belirlediği 'su projesini' yedi yılda tamamlama kararını aldıklarını, su sorununu kafada çözdüklerini kaydetti Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol'un 'Dünya Enerji Görümümü' başlıklı sunumu sırasında Türkiye'nin enerji politikaları hakkında bilgi veren Bakan Hilmi Güler, 'Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtaracak ileriye dönük projeleri şöyle anlattı:

  • Yenilenebilir enerjiye büyük önem veriliyor. İki Atatürk Barajı büyüklüğünde hidrolik projeler sahiplerine verildi. Konya'da Mavitünel, Yusufeli barajlarının temeli atılacak. Ilısu'nunki atıldı, inşaata geçiliyor. Boyabat devreye girecek.
  • Enerjinin verimli kullanılması ikinci önemli unsur. Bu konudaki yasa tasarısını bütçe görüşmelerinin ardından Genel Kurul'a getirmeyi planlıyoruz. Bu sayede enerji konusunda önemli bir tasarrufa gidilebilecek.
  • Nükleerde gayet kararlı çalışıyoruz. Yap-işlet-devret sıkıntısı olmasın diye özel sektörün üstlenmesine dönük bir formül üzerinde çalışıyoruz. İsteseydik alım garantisi vererek birkaç ayda bu işi bitirirdik ama biz Hazine'ye yük olmamasını planlıyoruz.
  • En ucuz enerji kaynaklarından biri olan kömürü de ihmal etmiyoruz. Kömürü sonuna kadar kullanmak ve bu arada da nükleer enerjiyi sağlamak istiyoruz. 800 milyon tonluk bir rezerv keşfedildi.
  • Türkiye'nin mevcut tüm sularından yararlanmayı kapsayan ve bunun 2023'e kadar tamamlanmasını içeren projeyi öne çektik. Yaptığımız planlamalarla yedi yıl içinde 2023 hedefleri tutturulmuş olacak. Türkiye'nin su sorununu kafada çözdük, şimdi uygulamaya geçiyoruz.
  • (Fatih Birol'un nükleer santral maliyetini 3 milyar dolar olarak açıklaması üzerine) Bizim görüşmelerimizde maliyet 3 milyar doların çok altında. Türkiye olarak en güvenilir teknolojiyle en gelişmiş nükleer santralı yaptırmaya kararlıyız.


    Doğalgazda Rusya ve İran kaygısı
    Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başekonomisti Fatih Birol, dünya enerji arz güvenliği konusunda alarm zilleri çaldığını söylerken, "Özellikle petrol ve doğalgaz arz güvenliğinin, önümüzdeki 10 yılda ciddi boyutlara ulaşacağını düşünüyoruz. Doğalgazda en önemli iki ülke Rusya ve İran. Rusya'daki yatırım politikaları AB hükümetlerini kaygılandırıyor" dedi. Birol önümüzdeki yıllarda enerjinin dünya siyasetinin önde gelen temalarından olacağını vurguladı.