Güler: Uzan öneri getirdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'la görüştüğünü doğruladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda 'Madencilik sektöründe yeni açılımlar' konulu bir toplantı...

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'la görüştüğünü doğruladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda 'Madencilik sektöründe yeni açılımlar' konulu bir toplantı düzenleyen Güler, Uzan'la ilgili soruya önce 'madencilik' konusunun gündemden düşmemesi için cevap vermek istemedi. Güler daha sonra, "Dün (önceki gün) Cem Uzan'la bir görüşme yaptım. Herkesle görüştüğüm gibi onunla da görüştüm, önerileri oldu. Bu önerileri aldık ve değerlendireceğiz" dedi.
Mavi Akım kızgınlığı
Toplantıda Güler'e Mavi Akım ile ilgili sorular da soruldu. Kendisinin gerekli açıklamaları yapmasına rağmen 'bildiği halde bilmemezlikten, anladığı halde anlamamazlıktan' gelenlerin bulunduğunu anlatan Güler şunları söyledi: "Bunların hepsi yalandır ve halkın kafasını karıştırmaya yöneliktir. Bu konuda yaptığımız çalışmalar sürüyor. Biz (Rusya ile doğalgaz konusunda yapılan al ya da öde anlaşmaları) hepsinde de fiyatı düşürdük, ülkemizi kâra geçirdik. Ama bu arada da menfaat gruplarının arı kovanına çomak sokmadık, kovanı baş aşağı ettik. Bundan dolayı tepki var. Böyle ilkokul talebelerinin yaptığı hesaplamalarla, bunlar hesaplanmaz. Ayrıca bu tip anlaşmaların belli aralıklarla görüşmesi vardır. Yani bir anlaşmayı alıp da 20-25 sene ile çarparak milletin kafasını karıştırmanın anlamı yok."
İki sondaj gemisi
Hilmi Güler, Batı Karadeniz'deki doğalgaz arama çalışmalarına katkı yapması için 2 adet sondaj gemisinin kiralandığını söyledi. Doğu Karadeniz'deki çalışmaların değerlendirme aşamasında bulunduğunu ifade eden Güler, "Değerlendirmede bütün faktörler ele alınıyor. Bu tip işler matkabın ucu delip delmemesiyle ilgilidir. Çalışmalar netleştikçe sizinle paylaşacağım" dedi.
"Türkiye'yi santim santim arayarak, nesi var nesi yok ortaya koyacağız" diyen Güler, 2002 yılında 1,9 milyar dolarlık maden üretimini, 2005'te 4,5 milyar dolara yükselttiklerini, 2010'da ise 12 milyar dolarlık üretim hedeflediklerini bildirdi. Güler, yüzde 100 yerli kaynaklara dayanan madencilik sektöründe, bu yıl 11 bin maden sahası ruhsatı ihale edeceklerini bildirdi. Güler'in verdiği bilgiye göre, madencilikte atılım için şunlar yapılacak:

  • Madencilikte ruhsat, işletme, üretim ve yatırım sahipleri arasında sinerji oluşturulacak. Belli bir takvime dayalı sektör toplantıları düzenlenecek, planlı bir şekilde ruhsat, işletme, üretim ve yatırım envanteri oluşturulacak.
  • Ruhsat sahibi olmak isteyenler teminat ve harç miktarını yatırarak, 2 saat gibi kısa bir sürede de ruhsat alabildiler.
  • MTA ve özel sektör arasında yeni yatırım modeli oluşturuldu. Aramada öncelikli MTA işleri başlatacak ve yüzde 90 kamu, yüzde 10 özel sektör çalışma yapacak. Sondajda yüzde 70 kamu bütçesi, yüzde 30 özel sektör devreye girecek. Bunda başarılı olunursa, yatırıma geçilecek ve yatırımı yüzde 100 özel sektör yapacak. Bundan sonra üretime geçişte ise yüzde 5'i MTA alacak. Böylelikle uygulamanın her aşamasında özel sektör olacak. Bu devrim niteliğinde bir uygulama.
  • Bakanlık, MTA'nın yatırım bütçesini artıracak. Mostra madenciliğinden (yüzeyden dolaşıp belli derinliğe girilerek yapılan faaliyet) derin saha madenciliğine geçilecek. Türkiye'de ortalama 200-250 metre olan arama derinliği 1000 metre artırılacak.
  • Maden sektörüne bağlı bilgiler, GIS'e (coğrafi bilgi sistemi) aktarıldı. Arama ve üretim faaliyeti bu sistem ile başlatılacak.
    Kim bilir ne bulacağız?
    Madencilikte mevcutun yaklaşık 5 kat daha aşağısına inileceğini belirten Güler, "Burada neler bulacağımızı düşünün, derin saha madenciliğine geçişi heyecanla bekliyorum" dedi. Türkiye Kömür İşletmeleri'nin 19 yeni sahada kömür potansiyelini artırdığını bildiren Güler, 2010'a kadar 310 bin metre sondaj ve 1 milyar ton yeni kömür rezervi bulacaklarını tahmin ettiklerini vurguladı. Güler, bir soru üzerine bor madeninin kamunun elinde kalmasını istedikleri için yasal değişiklik yapmadıklarını vurguladı.