Güler'den enerjide evlilik teklifi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin yenilenebilir enerji konusunda büyük fırsatlar sunduğunu ve önemli avantajları bulunduğunu söylerken, Alman işadamlarını bu alanlarda yatırıma davet etti.

İSTANBUL - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin yenilenebilir enerji konusunda büyük fırsatlar sunduğunu ve önemli avantajları bulunduğunu söylerken, Alman işadamlarını bu alanlarda yatırıma davet etti. 'Sürdürülebilir enerji sistemi dahilinde yenilenebilir enerji' konulu Alman-Türk konferansının açılışında konuşan Güler, bu yatırım alanlarını tek tek saydı. Güler, Federal Almanya Çevre Bakanı Sigmar Gabriel'e hitap ederken şöyle konuştu: "Gelin birlikte hareket edelim. Bunları yaparsak önümüzdeki yıl, Avrupa elektrik ağına da gireceğiz. Burada bir evlilik yapabiliriz. Ben burada evlilik teklifi yapıyorum. Gelin bu projeleri stratejik işbirliği içinde birlikte yapalım. Biz Almanları seviyoruz. Siz diğer ülkelere göre, 2-0 avantajlısınız, öndesiniz." Güler, Alman işadamlarına Türkiye'deki fırsatları şöyle sıraladı:
Çatılara kiremit yerine güneş pili

  • Rüzgârı yeni kullanmaya başladık. 10 bin megavat ispatlanmış kaynağımız var. Rüzgârda 1500 megavatlık 39 proje lisans aldı. Yaklaşık iki katı kadar da müracaat safhasında. Elektrik İşleri Etüt İdaresi kasımda Türkiye'nin rüzgâr haritasını ilan edecek. Biz rüzgârdan çok şey bekliyoruz. Rüzgâr enerjisi konusunda sizlerle işbirliği yapmaya hazırız.
  • Jeotermal konusunda 22 yeri tespit ettik. İhale aşamasında. Bunlardan 100 derece sıcaklığın üzerinde olanlardan elektrik üretmeyi düşünüyoruz. Türkiye'nin altında çok büyük bir soba var. Gelin buraya birlikte yatırım yapalım.
  • Türkiye bir güneş ülkesi. Güneşli günler ortalaması üç bin saati buluyor. Bütün binalarımızın üstü de boş. Kiremit yerine çatılarda Photovoltaic Cells'ler (fotovoltaj hücreleri yani güneş pilleri) kullanarak elektriğimizi üretebiliriz. Alman yatırımcılarla hemen bunun için de işbirliğine başlayabiliriz.
    Şekerpancarı şurubundan biyoetanol
  • Biyomas (organik kökenli artıklardan elde edilen enerji) konusunda Türkiye'de çok büyük kapasite bulunuyor. Dünyanın fındığının yüzde 70'ini üretiyoruz. Bu fındıkların kapsülleri çürümeye bırakılıyor. Bunlardan biz hem biyogaz üretebiliriz hem de biyoyakıt olarak benzine dönüştürebiliriz. Elektrik İşleri Etüd İdaresi bu konuda bir Alman firma ile görüşmeye başladı. Sizler de desteklerseniz bu projede hemen el sıkışabiliriz. 600 bin ton fındık üretiliyor. Bunun yarısı kadar kuru kapsül var. Yarısını kullansak yeter.
  • 1.2 milyon ton biyodizel üretme kapasitesi var. Şekerpancarı şurubundan da 2.4 milyon ton biyoetanol (biyolojik yakıt) imkânı var. İşbirliği yapılabilir.