Gümrükler sadeleşiyor ihracat kolaylaşacak

Gümrükler sadeleşiyor ihracat kolaylaşacak
Gümrükler sadeleşiyor ihracat kolaylaşacak

DevletBakanı Hayati Yazıcı, ?Gümrükleri rahatlatacağız? diye konuştu.

Gümrüklerdeki sorunları çözecek tasarının hazır olduğunu belirten Bakan Yazıcı, tasarının temel amacının 'ithalatı değil, ihracatı kolaylaştırmak' olduğunu söyledi

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile gümrüklerde yıllardır yaşanan problemleri büyük oranda çözmeyi öngördüklerini belirterek, tasarının temel perspektifinin “ithalatı değil, ihracatı kolaylaştırmak” olduğunu bildirdi.
Gümrük Kanunu’nda değişiklik öngören tasarının AB müktesebatına uyum ve uygulamadaki sorunların giderilmesi amacıyla hazırlandığını belirten Yazıcı, tasarının titiz bir çalışmadan ve müzakerelerden sonra, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçtiğini anlattı. Yazıcı, seçimlerden hemen sonra Meclis Genel Kurulu’na getirilecek ve görüşülmeye başlanacak tasarıyı kısa zamanda yasalaştırmayı hedeflediklerini belirtti.
Bu tasarıyla gümrüklerde yıllardır yaşanan problemleri büyük oranda çözmeyi öngördüklerini ifade eden Yazıcı, “Yasa tasarısı, gümrüklerde iç denetim mekanizmasının oluşmasını, gümrük kapılarının modernleşmesini ve gümrüklerdeki prosedürlerin sadeleştirilmesini amaçlıyor” dedi. Yazıcı, tasarının temel perspektifinin ‘ithalatı değil, ihracatı kolaylaştırmak’ olduğunu vurguladı.
Tasarıda, menşe şahadetnamesi ile ilgili kurallar düzenleniyor ve Türkiye Gümrük Bölgesinin kara suları veya hava sahasından gümrük bölgesi içinde durmaksızın geçen taşıt araçları ile taşınan eşya hariç, Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen eşya için özet beyan verilmesi zorunluluğu getiriliyor. E ortamda verilen beyannamelere belge eklenmesi zorunluluğu tamamen kaldırılıyor. (aa)