Gümrüklere kameralı takip

Gümrüklerdeki kaçakçılığı önlemek amacıyla A tipi antrepolarla, akaryakıt tanklarını 24 saat Ankara'dan izlemeye olanak sağlayan kameralı gözetleme sistemi kuruluyor.

ANKARA - Gümrüklerdeki kaçakçılığı önlemek amacıyla A tipi antrepolarla, akaryakıt tanklarını 24 saat Ankara'dan izlemeye olanak sağlayan kameralı gözetleme sistemi kuruluyor. Takip sisteminin kuruluşu antrepoların yüzde 60'ında, akaryakıt tanklarının da yüzde 71'inde tamamlandı.
Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, düzenlediği basın toplantısında gümrüklerde alınan son önemleri anlattı. Bakan Tüzmen, şu an Türkiye gümrüklerinde 424 A tipi antrepo, 103 de akaryakıt antreposu bulunduğunu, 254 A tipi antrepoya kamera, 73 akaryakıt antreposuna da takip sistemi kurduklarını belirtti. Böylece gümrüklerdeki toplam 527 antreponun yüzde 62'sini 24 saat süreyle on-line olarak merkezden takip edebildiklerini kaydeden Tüzmen, yıl sonunda antrepoların tamamına bu sistemin kurulacağını bildirdi. Takip sisteminin kaçakçılar üzerinde caydırıcı etkisi olacağını belirten Tüzmen, free shop'larda da haziran sonuna kadar kameralı takip sistemi kuracaklarını kaydetti.
"Gümrüklerin genetiğini değiştirdik" diyen Tüzmen, bu değişimin kolay olmadığını, hem personel değişimiyle hem de bilgi teknolojilerinden yararlanarak bunu gerçekleştirdiklerini kaydetti. Gümrüklere bu sene üniversite mezunu 800 kişi alacaklarını, üç yıl içinde personel sayısını 10 bine çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Tüzmen, personele çeşitli eğitimler verileceğini söyledi.
Vekil ihbarıyla baskın
Kürşad Tüzmen, hafta sonu CHP'li bir milletvekilinin ihbarıyla gerçekleştirilen kaçak akaryakıt operasyonu hakkında da bilgi verdi. Tüzmen, kendisine milletvekilinin İstanbul Yenikapı açıklarında bir motor yat içerisinde kaçakçılık izlenimi edindiğini ihbar ettiğini söyledi. İhbardan sonra Gümrük yetkililerine talimat verdiğini, 25 dakikada tekneye baskın yapıldığını anlatan Tüzmen, 10 ton kaçak mazotu ele geçirdiklerini bildirdi. Tüzmen, sakıncalı olabileceği gerekçesiyle CHP'li vekilin adını vermedi.