Gümrükte cep telefonu işkencesi

Yurtdışından kaçak cep telefonu getirilmesini engellemek için alınan önlemler, yolcu beraberinde cep telefonu getireni canından bezdiriyor.

ANKARA - Yurtdışından kaçak cep telefonu getirilmesini engellemek için alınan önlemler, yolcu beraberinde cep telefonu getireni canından bezdiriyor. 300 avroyu aşan telefonlar için ödenen vergiler bir yana, gümrükteki bürokratik işlemler nedeniyle vatandaşlar Atatürk Havalimanı'ndan üç saatten önce çıkamıyor.
Geçmişte yurda kaçak getirilen cep telefonları Telekomünikasyon Kurumu'na yapılan 5 YTL'lik ödemeyle yasal hale getirilirken, sonrasında alınan önlemler yurtdışından telefon getirenleri mağdur etmeye başladı.
Uygulamaya göre, fiyatı 300 avroyu aşan cep telefonları için yüzde 10 gümrük vergisi, gümrük vergisinin yüzde 10'u oranında da damga vergisi alınıyor. Ancak bu parayı ödemekle iş bitmiyor. Telefonu 300 avronun altında bir fiyata aldığınızı beyan etseniz dahi, güncellenen listedeki tarifeden vergi ödemeniz gerekiyor.
Yurtdışından telefon getiren vatandaşlar, gümrük memurluğuna giderek büyük bir form doldurup numara alıyorlar ve ödeyecekleri vergiyi hesaplattıktan sonra ambara teslim ediyor. Daha sonra iki kat yukarıdaki Maliye memurlarının bulunduğu büroya gidilip vergi ödeniyor. Vergi memuruyla işlemlerin tamamlanabilmesi için sayfa başına 1 YTL ödeyerek sekiz sayfa fotokopi çektiriliyor. Tekrar ambara gidilerek, belgeler onaylandıktan sonra telefona kavuşuluyor. Telefonla ilgili bu işlemler için yaklaşık olarak üç saat zaman gerekiyor.
Gümrükte iş bitmiyor
Bu şekilde gümrükten geçirilmiş olan telefonun kullanılabilmesi için gümrükten alınan belgelerle birlikte ilgili GSM operatörünün abone merkezine başvurulması gerekiyor. Telefonunuzu kullanmaya ancak belgeler abone merkezinde kaydedildikten sonra başlayabiliyorsunuz.