Gümrükte 'devrim'

Gümrükte 'devrim'
Gümrükte 'devrim'
TİM ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın imzaladığı protokolle ihracatçının gümrüklerdeki maliyeti ve bekleme süresi %50 düşecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında gümrüklerde ihracatçının maliyetini düşürecek, bürokrasiyi azaltacak bir protokol anlaşması imzalandı. Tek Pencere Sistemi devreye alındığında işlemlerde ihracatta 6 gün, ithalatta 7 gün azalma öngördüklerini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, “Bu sisteme geçtiğimizde konteyner başına 990 dolar olan maliyet 650 dolara inecek. Bakanlık olarak yerinde gümrükleme sistemine geçeceğiz, ihracatçı fiziken mutlaka gümrük alanında işlem yapma sorunundan kurtulacak. Kendi deposunda gümrüklemesini yapacak ve gece gündüz ihracat yapar hale gelecek” dedi. Altunyaldız, bu protokolün, Türkiye ihracatının rekabetçi bir düzeye getirilmesine yönelik önemli bir adım olduğunu ifade ederek, bu protokolün Tek Pencere Sistemi’ni başlattıkları ilk protokol olduğunu söyledi.

İhracatçıya yeşil hat
Altunyaldız, yetkilendirilmiş yükümlü uygulamasına bu yıl içerisinde geçmek istediklerini belirterek, “Bu uluslararası statüdür. Sözleşme imzaladığımız ülkelerle aslında bir anlamda güvenli kanallardan geçebiliyor. Daha az kontrol oluyor, süreçler kısalıyor. İhracatçı, bir nevi yeşil hat gibi geçme imkânına sahip oluyor” diye konuştu. İhracat aracının mutlaka mühürlenmesi için gümrüğe uğraması gerektiğini ifade eden Altunyaldız, bunun hem trafiğe hem de maliyet artışına sebep olduğunu hatırlattı. Bu nedenle hem taşıyıcıya hem de ihracatçıya statü vereceklerine dikkat çeken Altunyaldız, “Tüm sistemlerini görebildiğimiz, kayıtlı olan taşıyıcı ve ihracatçıya izinli gönderici statüsü vermek üzere ihracatçı kendi deposunda mührünü basacak ve fiziki olarak mallarını gönderebilecek” dedi.

Gümrük işlemlerinde geçen sürenin yarı yarıya azalmasının ne zaman gerçekleşeceği sorusu üzerine Altunyaldız, “Tek Pencere Sistemi’nde ulaşmak istediğimiz nokta, tüm ihracata ya da ithalata ilişkin kurumlarla protokoller ve fiziki altyapı bitene kadar sisteme geçmemek gibi bir noktada olmayacağız. Bu yılın sonunda süreçleri azaltmaya başlayacağız ve 2013 yılında meyvelerini göreceğiz” diye konuştu.

Rekabet gücü artacak
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ihracatçıların rekabet gücünü yükseltmek için bakanlık ile karşılıklı işbirliğine büyük önem verdiklerini belirterek, “Bu protokol sayesinde ihracatçılarımızın dahilde işleme izin belgeleri, taahhüt kapatmaları ve devlet yardımları işlemlerini hızlandıracağız. Bürokrasinin azalması, maliyetlerin azalmasına katkı sağlayacak” dedi.(radikal)

bigPara.com